Веб-портал міста Люботин » Матеріали за 24.11.2015

 АКТУАЛЬНІ ГРАНТИ, СТИПЕНДІЇ, ПРОЕКТИ ТА ПРОГРАМИ (24.11.2015 р.)
Автор: Chekardina   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:711   Категорія - [Головна, Економічний розвиток]
 

Департамент з підвищення конкурентоспроможності регіону
Харківської обласної державної адміністрації

www.compet.kh.gov.ua

АКТУАЛЬНІ ГРАНТИ, СТИПЕНДІЇ, ПРОЕКТИ ТА ПРОГРАМИ

Харківська обласна рада

 

Завантажити документи: g.24.11.2015.pdf [546.48 Kb] (cкачувань: 32)

 

 




 Актуальні гранти, проекти та програми
Автор: Chekardina   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:801   Категорія - [Тимчасовий архів » Архів (до 2018 р.) » Економіка » Економічний розвиток]
 

Актуальні гранти, проекти та програми

 

 

Актуальні гранти, проекти та програми

 

 

 

Актуальні гранти, проекти та програми

 

 

 




 Виїзд «мобільного соціального офісу»
Автор: Chekardina   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:822   Категорія - [Головна]
 

З метою здійснення виконання заходів соціального захисту, проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення з питань діючого законодавства 17 листопада 2015 року з 9.00 до 11.00 за участю представників управління соціального захисту населення та територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) відбувся виїзд «мобільного соціального офісу».

Жителі  міста отримали консультації з питань призначення житлових субсидій, надання пільг.

Наступна виїзна акція «Мобільного соціального офісу» відбудеться 15.12.2015 р. з 9.00 до 11.00 у приміщенні Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) за адресою: м. Люботин, вул. Шевченко, буд. 15.

 

Управління соціального захисту

населення Люботинської міської ради

 

 

 

 




 Економічне і соціальне становище м.Люботина за січень - жовтень 2015 року
Автор: Chekardina   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:687   Категорія - [Головна, Статистика]
 

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА СТАТИСТИКИ УКРАЇНИ

ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ СТАТИСТИКИ У ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ


Економічне і соціальне становище

м.Люботина

за січень - жовтень 2015 року

 

Завантажити: statistika.doc [211 Kb] (cкачувань: 67)


 

 

 




 Про визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету Люботинської міської ради VІІ скликання
Автор: Svetlana   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:1080   Категорія - [Тимчасовий архів » Архів (до 2018 р.) » Виконавчий комітет » Виконавчий комітет]
 

 

 

СКЛАД

виконавчого комітету Люботинської міської ради VІІ скликання

 

1.Лазуренко Леонід Іванович  - Люботинський міський голова;

2.Приходько Тетяна Гергіївна -  керуюча справами виконавчого комітету Люботинської міської ради;

3.Іващенко Олег Вікторович - перший заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради;

4.Рубан Вячеслав Валерійович -  заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради (гуманітарні та соціальні питання); (рішення Люботинської міської ради №395 від 24.10.2017 р.)

5.Гречко Володимир Іванович   - секретар Люботинської міської ради;

6.Борисенко Дмитро Володимирович – начальник Люботинського будівельно-монтажного експлуатаційного управління;

7.Гостєв Володимир Дмитрович – голова громадської організації «Товариство захисту культурної спадщини та природного середовища «Люботин»;

8.Іволгіна Валентина Олексіївна – голова ветеранської організації Південної залізниці, пенсіонер;

9.Котихін Сергій Іванович – голова організації ветеранів України  в м. Люботин, пенсіонер;

10.Нечипоренко Сергій Володимирович;

11.Перцов Сергій Олексійович- голова Люботинської міської організації Всеукраїнського громадського об’єднання захисту Конституційних прав і свобод громадян України «Правозахист»;

12.Самойлов Вячеслав Анатолійович – заступник директора товариства з обмеженою відповідальностю  «Контакт - плюс»;

13.Сергієнко Віктор Миколайович- голова наглядової ради Публічного акціонерного товариства «Комаровський молочний завод»;

14.Середа Ірина Анатоліївна – фізична особа-підприємець;

15.Сердюк Уляна Миколаївна – начальник Управління Державної казначейської служби у м. Люботині;

16. Черкаско Тетяна Іванівна – почесний громадянин м. Люботина, пенсіонер.

17. Павлій Юрій Іванович - радник міського голови




 Рішення 1 сесії 7 скликання від 19 жовтня 2015 року - І пленарне засідання
Автор: Svetlana   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:765   Категорія - [Тимчасовий архів » Архів (до 2018 р.) » Архів проектів та рішень » Рішення сесій]
 

Р І Ш Е Н Н Я

 

від  19 листопада 2015 року    № 3

м. Люботин 

 

Про затвердження  Порядку денного І сесії Люботинської міської ради VІІ скликання

 

Відповідно п.2 ст. 46 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні», ст.61 Регламенту Люботинської міської ради VІ скликання , Люботинська міська рада

 

ВИРІШИЛА:

 

Затвердити Порядок денний І  сесії Люботинської міської ради VІІ скликання (додається).

 

Міський голова    Л.І.Лазуренко

 

ЗАТВЕРДЖЕНО 

Рішення  І  сесії

Люботинської міської ради

VIІ  скликання

від 19 листопада  2015 р. №3

 

                                           ПОРЯДОК ДЕННИЙ

                   І сесії Люботинської  міської ради VІІ скликання

 

1.Про обрання секретаря Люботинської міської ради

2.Про затвердження на посаді першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Люботинської міської ради

3.Про затвердження на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Люботинської міської ради  

4.Про затвердження  на посаді керуючої справами виконкому Люботинської міської ради

5.Про визначення чисельності та затвердження персонального складу виконавчого комітету Люботинської міської ради VІІ скликання

6.Про утворення постійних депутатських комісій Люботинської міської ради VІІ скликання

7.Про затвердження складу постійних депутатських комісій  та обрання голів постійних депутатських комісій Люботинської міської ради VІІ скликання

8.Про затвердження Положення про постійні депутатські комісії Люботинської міської ради VІІ скликання

9.Про присвоєння рангу посадової особи місцевого самоврядування Люботинському міському голові

10.Про умови оплати праці міському голові та його заступникам у 2015 році

11.Про затвердження  орієнтовного плану роботи Люботинської міської ради VІІ скликання на грудень 2015 року

12.Про внесення змін до рішення ЛМР від 23.01.2015р. №36 «Про міський бюджет міста Люботин на 2015 рік» та додатків до нього (зі змінами)

13.Про виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки

14.Про встановлення додаткової пільги з оплати за навчання у Люботинській дитячій музичній школі дітям учасників антитерористичної операції

15. Вирішення поточних питань щодо врегулювання земельних відносин (згідно додатку)

 

Міський голова    Л.І.Лазуренко

 

Завантажити документи: rshennya-sesyi.rar [333.77 Kb] (cкачувань: 43)




 Соціальний захист працівників, призваних на військову службу у зв’язку з мобілізацією
Автор: Svetlana   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:794   Категорія - [Головна, Правова освіта населення]
 

  Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України відповідно до статті 65 Конституції України та статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок включає, зокрема, прийняття на військову службу в добровільному порядку (за контрактом), призов на військову службу, проходження служби у військовому резерві. Призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу у зв'язку з мобілізацією проводиться в порядку, визначеному Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Згідно зі статтею 22 цього Закону військовозобов'язані зобов'язані з'являтися за викликом до військових комісаріатів для постановки на військовий облік та визначення призначення на воєнний час.

Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися на збірні пункти у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних посвідченнях, повістках або розпорядженнях військових комісарів). Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу уповноваженої посадової особи. Відповідно до статті 23 Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:

  • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; 
  • визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії); 
  • чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання); 
  • жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання); 
  • зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України, в разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд; 
  • народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим; 
  • інші військовозобов'язані або окремі категорії громадян у передбачених законами випадках. 

Згідно з нормами статті 17 Конституції України держава зобов’язується забезпечити соціальний захист громадян, які виконують покладений на них військовий обов’язок.

Гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України «Про Збройні Сили України», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та іншими законами. 

27 березня 2014 року Верховною Радою України прийнято Закон № 1169-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації» (набув чинності з 1.04.2014). Внесеними змінами, зокрема, до статті 119 Кодексу законів про працю України, передбачається збереження за працівниками, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, але не більше одного року, місця роботи, посади і середнього заробітку.

Пенсіонерам з числа військовослужбовців у разі призову їх на військову службу під час мобілізації виплата пенсій на час такої служби не припиняється. Після звільнення із служби виплата їм пенсій здійснюється з урахуванням додаткової вислуги років на день їх демобілізації. 

Внесено зміни щодо порядку вивільнення працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, пов'язаних з виконанням заходів під час мобілізації.  Статтею 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачена виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

Порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів визначено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2006 № 1644, а також Інструкцією про умови виплати грошового забезпечення та заохочення військовозобов'язаних та резервістів, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 12.03.2007 № 80.

Виплата середньої заробітної плати військовозобов'язаним за весь період зборів та резервістам за час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві проводиться підприємствами, установами та організаціями, в яких працюють призвані на збори громадяни, з наступним відшкодуванням цих витрат за рахунок коштів Державного бюджету України військовими комісаріатами.

Військовозобов'язаним, які на день призову на збори не працюють, на весь період зборів та резервістам з числа непрацюючих на весь термін виконання ними обов'язків служби у військовому резерві, включаючи час проїзду до військової частини і назад, виплачується грошове забезпечення в розмірі мінімальної заробітної плати за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.

Для покриття витрат на виплату середньої заробітної плати військовозобов'язаним, призваним на збори, підприємства, установи та організації подають до військового комісаріату, у якому перебувають на обліку військовозобов'язані, рахунки, котрі акцептуються першими відділами (відділеннями) військових комісаріатів і передаються до фінансово-господарчих відділень для оплати. 

До рахунків додаються відомості на виплату середньої заробітної плати, нарахованої військовозобов'язаним, призваним на збори, за формою, встановленою Інструкцією № 80.

Середній заробіток військовозобов'язаних, призваних на збори, розраховується підприємствами, установами та організаціями, де працюють (працювали) призвані на збори, відповідно до чинних нормативно-правових актів, зокрема, постанови КМ України від 8.02.1995 № 100 «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати».

Відповідно до ч. 3 ст.119 Кодексу законів про працю України працівникам, які призвані на військову службу за призовом під час мобілізації, гарантується збереження місця роботи, посади і середнього заробітку на термін такого призову, але не більше одного року.

 

В.о. начальника Люботинського

міського управління юстиції

Пушкарська Н.І.




 Інформація для осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території або районів проведення антитерористичної операції
Автор: Svetlana   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:789   Категорія - [Головна, Правова освіта населення]
 

  Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509  запроваджено облік осіб, які переміщуються з 01.10.2014 року.

Метою запровадження обліку переміщених осіб є отримання достовірної інформації про категорії, потреби та кількість переміщених осіб в цілому по Україні.

  Громадяни, які прибувають в ту чи іншу область України із зони АТО або Криму, в першу чергу, повинні звернутися до управління соціального захисту за місцем фактичного знаходження та надати відповідні документи (копію паспорта, ідентифікаційного коду), заповнити заяву, вказуючи попереднє місце проживання, теперішнє фактичне місце проживання. 

  Під час прийому  видається довідка, що підтверджує що особа є внутрішньо переміщеною і фактично проживає за певною адресою в нашому місті.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» державна міграційна служба проставляє у довідці про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи відмітку про реєстрацію місця проживання. 

  У випадку зміни фактичного місця проживання внутрішньо переміщена особа повідомляє про це  управління праці та соціального захисту населення та міграційну службу.

  Довідка береться до уваги  для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, для призначення пенсії, взяття на облік в центр зайнятості.

Термін дії довідки шість місяців.

  Постановою передбачено, що міграційна служба проводить перевірки фактичного місця проживання  та за результатами перевірки подає управлінню праці та соціального захисту населення інформацію щодо підтвердження відомостей про фактичне місце проживання відповідних осіб, а також проставлення відмітки про реєстрацію місця їх проживання. 

  При непідтвердженні міграційною службою місця перебування особи, яка переміщується за вказаною адресою, приймається рішення  про зняття з обліку таких осіб.

  По закінченню шестимісячного терміну перебування на обліку дія довідки подовжується управлінням праці та міграційною службо ще на наступні шість місяців. 

 

В.о. начальника Люботинського

міського управління юстиції

Пушкарська Н.І.




 Виконання рішень Європейського суду з прав людини
Автор: Svetlana   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:993   Категорія - [Головна, Правова освіта населення]
 

  Закон України «Про виконавче провадження» (далі – Закон) визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.

  Стаття 2 Закону передбачає, що примусове виконання рішень в Україні покладається на державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України.

Виконання рішень здійснюється в добровільному порядку, без заходів примусового виконання, за рахунок коштів Державного бюджету України, шляхом направлення Департаментом планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Міністерства юстиції України офіційного перекладу рішення, платіжного доручення та постанови про відкриття виконавчого провадження до Державної казначейської служби України для оплати на користь стягувача.

  Розпорядником бюджетних коштів, передбачених на виконання рішень Європейського суду з прав людини, є Міністерство юстиції України.

  Конвертація коштів, присуджених Європейським судом з прав людини, оформлення платіжних документів (платіжного доручення) проводиться Міністерством юстиції України, як органом, відповідальним за забезпечення представництва України в Європейському суді з прав людини та координацію виконання його рішень, з урахуванням особливостей, вищезазначених нормативно-правових актів та законодавства України, відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення платежів, пов’язаних з виконанням рішень закордонних юрисдикційних органів, прийнятих за наслідками розгляду справ проти України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2007 № 408.

Обов’язковість виконання рішень Європейського суду з прав людини передбачається статтею 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Статтею 81 Закону визначено, що порядок виконання в Україні рішень іноземних судів і арбітражів визначається відповідними міжнародними договорами, цим Законом та законами України.

Відповідно до пункту 9 частини 2 статті 17 Закону державною виконавчою службою відповідно до цього Закону підлягають виконанню рішення Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Однак, деякі аспекти виконання вказаних рішень не врегульовані на національному рівні.

Виконання рішень Європейського суду з прав людини передбачає виплату стягувачеві відшкодування та вжиття додаткових заходів індивідуального та загального характеру.

Заходами індивідуального характеру – є а) відновлення настільки, наскільки це можливо, попереднього юридичного стану, який Стягувач мав до порушення Конвенції (restitutio in integrum); б) інші заходи, передбачені у Рішенні (відповідно до статті 10 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини ”).

Заходами загального характеру – є заходи, спрямовані на усунення системної проблеми та її першопричини, встановленого рішенням Суду, щодо інших осіб (виправлення порушеного права). 

Заходи загального характеру вживаються з метою забезпечення додержання державою положень Конвенції, порушення яких встановлене Рішенням, забезпечення усунення недоліків системного характеру, які лежать в основі виявленого Європейським судом з прав людини порушення, а також усунення підстави для надходження до Суду заяв проти України, спричинених проблемою, що вже була предметом розгляду в Суді.

На відміну від відшкодування моральної та матеріальної шкоди Європейський суд з прав людини не вказує державі, які саме заходи необхідно вжити щодо відновлення порушених прав заявника.

Державним виконавцем, з урахуванням вимог Закону виноситься постанова про відкриття виконавчого провадження (по кожному заявнику окремо).

Відповідно до статті 7 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" стягував повинен подати на адресу Державної виконавчої служби України заяву про виплату відшкодування, в якій мають бути зазначені реквізити банківського рахунка для перерахування коштів.

Також, у вказаної заяві стягувачем – фізичною особою (фізична особа на користь якої Європейський суд з прав людини присудив справедливу сатисфакцію) зазначається:

1. - прізвище, ім’я та по-батькові;

- ідентифікаційний номер;

- фактична адреса мешкання;

- контактні телефони;

- номер та дата рішення Європейського суду по якому подається заява;

До заяви додається:

2. копія довідки банківської установи, в якому відкрито рахунок стягувача, де обов’язково має бути зазначено повне найменування банківської установи, транзитний рахунок банку, особистий рахунок стягувача, код ЄДРПОУ банку, МФО банку;

3. копія довідки про присвоєння стягувачеві ідентифікаційного номеру;

4. копія всіх сторінок паспорту стягувача.

У разі смерті стягувача, спадкоємець має подати нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують право на спадщину, а також всі вищевказані документи (пп. 1-4), які вимагаються для перерахування присуджених коштів.

Для стягувачів – юридичних осіб.

Стягувач – юридична особа має подати заяву на офіційному бланку про виплату відшкодування за підписом його керівника, що скріплюється печаткою.

У заяві зазначається:

1.- повне найменування стягувача;

- код ЄДРПОУ стягувача;

- фактична адреса мешкання;

- контактні телефони відповідальної особи;

- номер та дата рішення Європейського суду по якому подається заява;

До заяви додається:

2. Копія довідки банківської установи, в якому відкрито рахунок стягувача, де обов’язково має бути зазначено повне найменування банківської установи, рахунок стягувача, МФО банку;

3. Копія довідки про присвоєння стягувачеві коду ЄДРПОУ.

  Якщо рішенням Європейського суду з прав людини передбачене виконання рішення національного суду, на тривале не виконання якого заявник скаржився до European Court of Human Rights Council of Europe, до заяви, відповідно до статті 12 Закону, також додаються світлокопії рішень національних судів, а також світлокопії процесуальних документів органів державної виконавчої служби (за їх наявності) винесених в ході виконання вказаних рішень національного суду.

У разі представлення інтересів стягувача у виконавчому провадженні, повноваження представника повинні бути підтверджені довіреністю, виданою і оформленою відповідно до вимог закону.

 

Начальник відділу ДВС

Люботинського МУЮ

Іськів Я.В.




 Cпортивно – масові заходи із стрітболу серед дітей та молоді на Кубок пам’яті Г.Р.С. Абдулова І.П.
Автор: Svetlana   Додано: 24 листопада 2015   Переглядів:713   Категорія - [Головна, КЗ "Спорт для всіх", Спорт]
 

   22 листопада 2015 року Комунальний заклад – міський центр фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх» Люботинської міської ради Харківської області провів спортивно – масові заходи із стрітболу серед дітей та молоді на Кубок пам’яті Г.Р.С. Абдулова І.П. У вихідний день діти із задоволенням взяли участь у змаганнях, а підтримувати їх прийшли батьки та друзі.

  Традиційні місцеві заходи, які вшановують пам’ять героїв, наших дідів та прадідів, на прикладах яких виховується молодь, майбутніх захисників України у місті проводяться  також  по волейболу, баскетболу, футболу, шахів, шашок, пляжному волейболу, тенісу настільному, футзалу.

   Масові заходи зібрали десяток команд міста. За результатами змагань перемогу здобула команда «LION» у складі: Новіков В., Вінников І., Калачинський Б., друга сходинка у команди «Живчик», у складі: Фомін М., ШевченкоВ., Миронов Ю., Івахненко Р., третє місце команда «Динаміт» у складі: Пирожок В., Лук’яненко М., Малютенко Є.

  Команда-переможець отримала Кубок  дипломи та грамоти, а призери змагань дипломи та грамоти разних ступенів від  Комунального закладу – міського центру  фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх» Люботинської міської ради.

Комунальний заклад – міський центр

  фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх»

Люботинської міської ради

директор Ю.В. Удянський