Веб-портал міста Люботин » 17 листопада – Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легенів

 17 листопада – Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легенів
Автор: Svetlana   Додано:12 листопада 2014   Переглядів:1165   Категорія - [---]
 
 (голосів: 1)

Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) відзначається щорічно 17 листопада. Ініціатором проведення цього дня стала глобальна ініціатива боротьби проти хронічної обструктивної хвороби легень.

Хронічне обструктивне захворювання легені (ХОЗЛ) залишається однією з найбільших проблем охорони здоров'я на сьогоднішній день. В медико-соціальному та економічному плані воно є однією з основних причин захворюваності та смертності в усьому світі; люди страждають від цього захворювання роками і передчасно вмирають від нього або від його ускладнень. У всьому світі спостерігається прискорене зростання ХОЗЛ внаслідок тривалого впливу факторів ризику і старіння населення.

Частка ХОЗЛ, як однієї з провідних причин смертності, постійно збільшується. Так, у 1990 році ХОЗЛ була на 6-му місці серед причин смертності, до 2020 року переміститься на 3-тє місце.

На ХОЗЛ страждає від 8 до 22 % дорослих у віці 40 років і більше.

За результатами великих скринінгових досліджень поширеність ХОЗЛ більша у курців, ніж у некурців, у людей старше 40 років більше, ніж у молодих, у чоловіків більше, ніж у жінок.

При цьому суспільство мало знає про цю проблему, а за витратами на наукові дослідження ХОЗЛ знаходиться на 13-му місці. Серед всіх пацієнтів з ХОЗЛ тільки у половини встановлений діагноз.

Підставою для пильної уваги фахівців ВООЗ до проблеми ХОЗЛ стало все більше поширення захворювання і важкі наслідки, які воно несе, в зв'язку з чим «Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легенів» був заснований з метою підвищити обізнаність населення про хворобу та заходи її профілактики.

Питання своєчасної діагностики та ефективного лікування ХОЗЛ гостро стоїть у всіх країнах світу, в тому числі і в Україні.

ХОЗЛ - це хвороба легень, для якої характерним є хронічне порушення повітряного потоку в легенях, яке заважає нормальному диханню і повному

видиху. Такі терміни як «хронічний бронхіт» та «емфізема» на сьогодні вже майже не використовуються. Вони включені в діагноз ХОЗЛ.

Головною причиною ХОЗЛ є тютюнопаління, в тому числі пасивне. Інші чинники - це забруднення атмосферного повітря та повітря приміщень в результаті приготування їжі та опалювання, запиленість та хімічне забруднення на робочих місцях, часті інфекції дихальних шляхів в дитинстві. Крім того, одним з важливих чинників стрімкого збільшення кількості людей з діагнозом ХОЗЛ фахівці називають недостатню поінформованість людей про захворювання і його симптоми.

На перших етапах ХОЗЛ будь-які симптоми відсутні, але функція легенів погіршується. До моменту, коли більшість пацієнтів звертаються до лікаря з приводу появи симптомів, захворювання може бути вже на досить тяжкій стадії, а в дихальній системі вже відбулися безповоротні зміни. У таких випадках можливості терапії обмежені і хворі страждають від виснажливих проявів хвороби, частих загострень і госпіталізацій.

Основними симптомами ХОЗЛ є задишка або почуття недостатності повітря, надлишкове виділення мокроти і хронічний кашель. Із розвитком хвороби утруднюється щоденна фізична активність, наприклад, хворому важко підійматися сходинками. Діагноз встановлюється за допомогою так званої спірометрії, яка встановлює, наскільки глибоко дихає людина, як швидко входить і виходить повітря з легень. Хвороба розвивається повільно і частіше за все проявляється після 40 років. З поширенням куріння на жіночу частину населення, а також ризиками впливу забрудненого повітря приміщень хвороба уражує жінок та чоловіків майже в однаковій мірі.

Реабілітація та профілактика.

Підхід до реабілітації повинен бути комплексним на якомога більш ранніх етапах хвороби. Насамперед, необхідно звернути увагу на освіту пацієнтів і суспільства в цілому, налагодити тестування хворих, аналізувати їх знання та вміння, роз'яснювати роль куріння і необхідність його припинення на будь-якому етапі захворювання.

Важливою частиною реабілітації є і психологічна підтримка пацієнтів, що зменшує слабкість і депресію, націлює хворого на довготривалу терапію. Фізіотерапія грудної клітини допомагає поліпшити бронхіальний дренаж. допомогти хворому зробити акт дихання більш ефективним.

Фізичні вправи при зростаючому навантаженні, як частина легеневої реабілітації, проводяться з метою підвищення фізичної витривалості та адаптації до звичайних навантажень. Причому інтенсивність цих вправ бажано визначати після тестування з фізичним навантаженням та контролю її впливу на основні фізіологічні параметри. Ефективність цього виду реабілітації слід очікувати при постійному тривалому застосуванні, як мінімум, протягом ЗО хвилин 3-5 разів на тиждень.

Важливий компонент реабілітації - тренування дихальної мускулатури. особливо у пацієнтів з обмеженням вентиляції при виконанні фізичних вправ і гіперкапнією (стан, викликаний надмірною кількістю СО? у крові). Тренування периферичної мускулатури дозволяє поліпшити фізичні можливості і якість життя хворих.

Найефективнішим заходом профілактики є утримання від куріння тютюну, в тому числі пасивного. Незважаючи на те, що ХОЗЛ невиліковна, при своєчасному зверненні за медичною допомогою та належному лікуванні можливо контролювати симптоми, уповільнити розвиток хвороби, забезпечити достатньо високу якість життя.

Фахівці охорони здоров'я рекомендують звертатися до лікаря у разі появи задишки при ходьбі по сходах або похилих поверхнях, кашлю і хронічного виділення мокротиння у курців старше 40 років.

Лише відмова від куріння, здоровий спосіб життя, раціональне харчування, та ефективне лікування дозволить боротися з симптомами хвороби, поліпшити якість життя і уповільнити процес прогресування захворювання.

 

 

 

Головний лікар

О.В.  Кандаурова

 

    Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.