Веб-портал міста Люботин » Головна » Екологічно безпечний спосіб знищення амброзії у селітебних зонах

 Екологічно безпечний спосіб знищення амброзії у селітебних зонах
Автор: Svetlana   Додано:12 грудня 2018   Переглядів:731   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

Екологічно безпечний спосіб знищення амброзії у селітебних зонах

 

Кафедра екології "Криворізького національного університету" у рамках науково-дослідної роботи "Проведення досліджень та обґрунтування методів боротьби з амброзією та іншими карантинними рослинами, рослинами-алергенами" виконала дослідження найбільш ефективних методів знищення амброзії. Згідно результатів досліджень виявлено, що найбільш дієвим для знищення амброзії є застосування гербіцидів на основі діючої речовини – клопіраліду. Але застосування гербіцидів не дозволяється на території густонаселених районів, установ, організацій тощо згідно Закону України "Про карантин рослин" та Наказ МОЗ України №1 від 03.08.1998 "Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98".

Застосування негербіцидних засобів на основі бішофіту (ґрунтопокращуючий препарат "Агростоп") не показали заявлених високих результатів (не більше 60-65%). Крім того, діюча речовина таких засобів – хлорид магнію – призводить до засолення та закислення ґрунтів, а також до суттєвого погіршення якості ґрунтових вод. Невдалі результати застосування препаратів на основі бішофіту для знищення амброзії стали підставою для пошуку дійсно екологічно безпечних способів знищення цього карантинного бур'яну в селітебних зонах без застосування гербіцидів.

Співробітниками кафедри розкрито механізм знищення рослин амброзії при дії на неї розчинів з високим осмотичним тиском (Патент на корисну модель №125172 «Спосіб знищення рослин амброзії» від 25.04.18). Розроблений спосіб на основі розкритого механізму пригнічення життєдіяльності та селективного знищення амброзії є найбільш дієвим з усіх існуючих способів, які не включають застосування гербіцидів. Діючими компонентами є екологічно чисті речовини, які при потраплянні на поверхню надземних органів рослин амброзії створюють високий осмотичний тиск та забезпечують інтенсивне зневоднення рослин а потім і їх загибель.

 

Запропонований спосіб відповідає наступним вимогам:

1. Нетоксичний для людини та тварин.

2. Складений екологічно чистими компонентами, що не забруднюють навколишнє середовище та не змінюють фізико-хімічні властивості ґрунтів.

3. Висока ефективність відносно знищення амброзії полинолистої.

4. Висока селективність саме до амброзії полинолистої.

5. Спосіб та складові засоби способу не потребують додаткової сертифікації

   або ліцензування.

6. При проведенні обробки ділянок не потрібні складні та спеціальні засоби індивідуального

   захисту.

 

Ефективність знищення амброзії при застосуванні розробленого способу доведена експериментально протягом 2-х років (двох вегетаційних сезонів) та складає близько 95-98 %. При повторному проростанні амброзії з насіння, яке білогічно активне впродовж 40 років, необхідно застосовувати кількаразову обробку ділянок. Першу обробку доцільно виконувати на дорослі рослини після максимального проростання насіння. Повторні обробки проводяться лише за необхідності – у разі повторного насіннєвого проростання на оброблених ділянках, або інтенсивній регенерації рослин, а також при необхідності безпосередньо перед періодом цвітіння.

Екологічна безпечність досягається застосуванням у якості діючих речовин мінеральних та органічних азотних добрив, а саме сечовини та амонійної селітри, що по суті є внесенням на поверхню рослин та ґрунти цих добрив. При використанні сечовини та амонійної селітри спосіб не потребує будь яких дозвільних документів та не підлягає сертифікації (наприклад, таких як висновки санітарно-епідеміологічної експертизи, технічних умов, ДСТУ та ін.). Єдиними нормативними документами, які регламентують використання способу є ДСТУ та сертифікати відповідності на сечовину та амонійну селітру, які надаються виробником цієї продукції. Фактично запропонований спосіб знищення амброзії є одним із способів внесення офіційних та дозволених добрив в ґрунти. 

Орієнтовна кінцева вартість однократної обробки 1 м2 складає 6 грн.

Для запобігання щорічного проростання амброзії з насіннєвого банку на оброблених ділянках доцільно застосовувати травозаміщення з використанням зональних видів, зокрема, дерновинних злаків. При цьому через 2-3 роки досягається повне знищення карантинної рослини на оброблених ділянках.

На основі викладеного вище "Криворізький національний університет" пропонує виконання робіт по ефективному знищенню карантинної рослини амброзії полинолистої (Ambrosia artemisiifolia) у селітебних зонах  без застосування пестицидів з використанням екологічно безпечних засобів з грунтопокращуючими властивостями.