Веб-портал міста Люботин » Головна » Африканська чума свиней: симптоми і профілактика

 Африканська чума свиней: симптоми і профілактика
Автор: Svetlana   Додано:18 листопада 2019   Переглядів:408   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

 

 

Африканська чума свиней: симптоми і профілактика

 

 

 

Африканська чума свиней (хвороба Монтгомері) – це небезпечна інфекційна хвороба свиней, яка, втім, цілком безпечна для людей. Вона характеризується лихоманкою, запальними ураженнями внутрішніх органів тварин, численними крововиливами та високою смертністю. Недооцінювати хворобу не варто, бо вона здатна завдати тваринництву дуже велику шкоду. Збудником африканської чуми свиней є вірус. Слід зазначити, що він стійкий до різних показників рН середовища, а також переносить заморожування, висушування та гниття. Під впливом ультрафіолетового опромінювання вірус залишається життєздатним протягом 12 годин. У м’ясі ж інфікованих свиней він може зберігатися до півроку, здатен довгий час жити у випорожненнях тварин, ґрунті, крові, що зумовлює його швидке розповсюджування, в тім числі й через предмети догляду за тваринами.

Під час дезінфекції необхідно ретельно очищувати поверхні та промивати їх гарячою водою, оскільки органічні рештки, заражені вірусом, що там знаходиться, суттєво знижують ефективність проведення дезінфекції. Основним джерелом передачі збудника є хворі та перехворілі тварини, в організмі яких вірус може зберігатися й виділятися у навколишнє середовище до 15 місяців. В основному ж зараження відбувається контактним шляхом через пошкоджені шкіру і слизові оболонки хворих свиней, а також через м’ясопродукти, кров та внутрішні органи. Вірус також може передаватися через шкірних паразитів та комах, які були в контакті з хворими свинями та трупами загиблих тварин. Значну небезпеку становить контакт домашніх свиней із дикими, а також з іншими домашніми та дикими тваринами і птахами, які теж можуть бути переносниками збудника. Носієм вірусу африканської чуми свиней у природі є аргасові кліщі. Вірус розмножується в їхньому організмі й передається здоровим свиням через повторні укуси. До африканської чуми чутливі свині всіх порід та статево-вікових груп. При виявленні перших ознак хвороби в стаді захворюваність вже може охоплювати понад 35% поголів’я, а летальність сягає 97–100%. Першим і яскравим проявом захворювання на африканську чуму свиней є швидкийрозвиток лихоманки. У тваринпідвищується температура тіла до 42°С, з’являютьсязадишка, кашель, зникаєапетит, посилюєтьсяспрага.

Інколивідмічаютьраптовузагибель свиней без проявужоднихклінічнихознакхвороби, що повинно одразу ж насторожити. Доволі характерною ознакоюафриканськоїчуми свиней є появачервоно-фіолетовихплямна шиї, рилі та вухах, череві, міжкінцівками.

Свині, які одужують, залишаються носіями вірусу, виділяючи його у зовнішнє середовище під впливом стресу і заражаючи здорове поголів’я протягом усього свого життя. Відповідно всі тварини, які мали будь-який контакт із вірусом і загинули, перехворіли чумою в будь-якій формі та залишилися живими, є небезпечними для здорового свинопоголів’я. При перших підозрах на захворювання свиней чумою господареві необхідно негайно звернутися до фахівців ветеринарної медицини. Ефективних препаратів проти хвороби Монтгомері не існує.

При виявленні у господарстві африканської чуми свиней на нього накладається суворий карантин, а все свинопоголів’я знищується. Трупи тварин, гній та залишки корму, а також малоцінні предмети догляду спалюються, рештки змішуються з вапном і закопуються. Приміщення та територію, де булла виявлена хвороба, дезінфікують гарячим 3-відсотковим розчином їдкого натрію, який добре діє протии вірусу африканської чуми, чи 2-відсотковим розчином формальдегіду. Карантин із господарства знімають через 30 днів після забою всіх свиней. Завезення нового поголів’я дозволяється не раніше, ніж через рік після зняття карантину.

Пам’ятка для господарів

Власникам особистих підсобних і фермерських господарств слід утримувати свиней у свинарниках і сараях без вигулу і контакту з іншими тваринами. Не допускайте сторонніх людей у своє господарство. Слід виключити годівлю свиней кормами тваринного походження і харчовими відходами без попередньої термічної їх обробки. Необхідно проводити обробку свиней і приміщення для їх утримання один раз у 10 днів протии кровоссальних комах (кліщів, вошей, бліх). Також треба постійно вести боротьбу з гризунами. Краще не купувати свиней у місцях несанкціонованої торгівлі без ветеринарних супровідних документів.  Треба обов’язково представляти усе поголів’я свиней для ветеринарного огляду, вакцинації (протии класичної чуми свиней) та інших обов’язкових маніпуляцій, що здійснюються ветеринарними фахівцями.

 

Начальник Люботинського міського                        

відділу  Держпродспоживслужби                                                                                    

в Харківській області                                                        

Ільченко О.С.