Сайт міста Люботин » Головна » 9 грудня 1905 р. проголошення «Люботинської республіки»

 9 грудня 1905 р. проголошення «Люботинської республіки»
Автор: Lubotin   Додано:9 грудня 2008   Переглядів:2252   Категорія - [Головна, Історія]
 
 (голосів: 0)

 

9 грудня 2008 р. – 103 річниця «Люботинської республіки»
Будинок Люботинського волосного правління 1905 р

 


Фото ви можете переглянути у кінці статті.


Наприкінці ХІХ століття з появою в Люботині досить значного прошарку робітників активізується громадсько-політичне життя.

6 грудня 1905 р. в Харкові таємно зібрався ІІ зўїзд делегатів Харківсько-Миколаївської залізниці. Люботинці направили й своїх делегатів. Ними стали робітники П. Бєляєв, О. Бажан, Г. Суховій.

Другий зўїзд залізничників дав політичні вказівки страйковим комітетам та їх посланцям: виробити конкретні заходи по підготовці збройного повстання і створенню бойових дружин.

А вранці 9 грудня в Люботині спочатку біля паровозного депо, а потім біля управління другої залізничної дільниці відбулися мітинги, на яких виступали робітники і закликали страйкувати всіх, пропускати лише продовольчі вантажі та ешелони демобілізованих солдат та моряків, що поверталися з російсько-японської війни. Ці пропозиції робітників учасниками мітингу було одностайно схвалено.

Страйк розпочався ввечері о 18 годині 9 грудня 1905 року. У цей час в контору начальника станції Люботин ввійшло декілька робітників. Вони звернулися до начальника станції Василя Нікори, вимагаючи передати управління станцією новому коменданту Павлу Глуховцеву, який працював до цього слюсарем залізничних майстерень. Начальнику служби тяги інженеру Івану Смаковському, який зўявився у приміщенні начальника станції, Глуховцев пояснив, що він і Деменьов приймають у своє розпорядження станцію, будуть контролювати рух поїздів та назначати чергових. Після цього в контору зайшло близько 20 озброєних робітників. В. Нікора, забравши ключі від каси, з кількома агентами залишив приміщення контори. На пероні біля дверей станції стояв гурт озброєних людей. Станція фактично перейшла у розпорядження повсталих.

Страйковий комітет 9 грудня усунув місцеву адміністрацію і призначив своїх людей. Комендантом станції став Павло Глуховцев, а начальником - Сергій Деменьов. Службу колії очолив Іван Журба, а депо - машиніст Латенко, Іваницький, Микола Биков. Чергували по депо Михайло Віолко, Костянтин Бабич та інші. Телеграфом завідували Іван Богданов, Микола Казановський, Тихон Голубничий. Вони виконували обовўязки комітету.

10 грудня повсталі звільнили з посади нарядника кондукторських бригад відставного полковника Михайла Леонова, призначивши на його місце старшого кондуктора Омеляна Бажана. Для охорони контори була виставлена варта на чолі з кондуктором Федором Шаповаловим.

Цього ж 10 грудня 1905 року на дверях контори начальника депо було вивішено оголошення, що влада перейшла до сформованого "тимчасового союзного управління залізницею". На чолі управління став запасний агент залізниці дворянин Костянтин Кирата, який назвався головою управління. Він представляв основну владу: віддавав накази, керував усіма службами, приймав доповіді, на його імўя подавалися заяви про влаштування на роботу, він головував на зборах. Як свідчать матеріали слідства, вплив його на народ був настільки великий, що Кирста іноді говорив:

"Люботин-це я !"


До складу членів управління входили: Іван Кісільов, Антон Ліпінський, Павло Бєляєв, Олександр Сердюк; машиністи - Григорій Латенко, Антон Дзиковський, Іван Степанов, Максим Натомін, Михайло Віолко та Станіслав Вадлевський. Доступ до контори, де працювало управління, для сторонніх осіб був заборонений, двері контори охоронялися озброєними повстанцями. Союзне управління керувало повсталими.

З метою утримання влади над станцією, охорони залізничного майна, підтримання порядку і безпеки жителів повсталі ухвалили рішення про організацію бойових дружин, які отримали назву «народної міліції». Членам страйкому прийшлося робити відбір і обмежити загальну кількість міліціонерів числом 200 чоловік. Однак для озброєння міліції зброї було дуже мало. На мітингу була проголошена ще одна відозва про добровільну здачу зброї, але це не дало позитивних результатів. Роздобули декілька пістолетів, шабель, кинджали, мисливські рушниці та було виготовлено близько 400 пік в залізничних майстернях. Саме піки й склали основне озброєння міліції.

Міліціонери охороняли станцію, не допускаючи урядових агентів до виконання службових обовўязків, ними робилися обшуки в квартирах осіб, які не підтримували повсталих, з метою виявлення зброї проводили арешти багатьох посадових осіб та чинів загальної та жандармської поліції. Міліціонери мали свої обўєкти, пости для охорони і чітко несли службу. У кімнаті машиністів знаходився загін у повному бойовому спорядженні. Він підпорядковувався тимчасовому управлінню. Інші загони охороняли вокзал, склади, депо, майстерні і касу. Патрулі ходили по 2 - 3 чоловіки, весь час підтримуючи надійний звўязок між постами і загонами. Олександр Сердюк щодня навчав дружинників військової справи.

Кожний загін міліції мав штат сестер-жалібниць. Лікар Богданов навчав їх надавати першу допомогу.

Але поряд з із створеною народною міліцією продовжувала існувати жандармерія та загальна поліція. На нараді тимчасового союзного управління було вирішено обеззброїти та арештувати всіх жандармів, поліцейських, стражників, урядників та приставів. До цієї операції міліція приступила ввечері 11 грудня 1905 року. Виконання завдання розпочали з чергової кімнати станції Люботин. Міліціонери Тарас Кондя, Антон Дригаленко, Микола Зеленський, Григорій Ларінцев, Олександр Квітчастий силою зайняли кімнату і обеззброїли та арештували унтер-офіцерів жандармської поліції. Арештовані жандарми були відправлені під охороною міліціонерів в селище Люботин в будинок коваля Благого і зачинені в підвалі. Через деякий час сюди була доставлена решта арештованих жандармських унтер-офіцерів.
Сторінка 1 з 3 | Наступна сторінка  #1 написав: Fructozov

15 грудня 2008 23:10 ICQ:--
Група:Посетители
Реєстрація:15.12.2008
Публікацій:0
Коментарів:2
Спасибо за информацию
  #2 написав: sanisuto

14 січня 2009 03:01 ICQ:--
Група:Посетители
Реєстрація:14.01.2009
Публікацій:0
Коментарів:1
кризис емана. хоть кто-то дарит позитив ))
  #3 написав: arbikron

21 січня 2009 01:52 ICQ:--
Група:Посетители
Реєстрація:21.01.2009
Публікацій:0
Коментарів:1
хе, а формат то просто атас :)
   Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.