Веб-портал міста Люботин » Головна » Профілактика сказу

 Профілактика сказу
Автор: Lubotin   Додано:20 квітня 2011   Переглядів:1515   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

Профілактика сказу

В м. Люботин спостерігається напружена ситуація щодо сказу, оскільки в місті є умови для поширення цієї хвороби: щороку реєструються випадки захворювань тварин, як серед диких, так і домашніх.

В 2010 році зареєстровано 8 таких випадків: 5 - серед котів, 2 – у лисиць, 1 – у собаки.

Щороку за антирабічною допомогою з приводу покусів чи ослизнення звертається до медичних працівників від 50 до 70 чоловік. У 2010 році звернулося 59 чоловік, з них покусаних котами – 10 чоловік, собаками – 44 чоловік, лисицею – 2 чоловіка та 3 чоловіка – коровою.

 

Сказ – це гостре інфекційне захворювання, яким в природі хворіють лисиці, вовки та інші звірі, заражаючи свійських тварин, причому лисиця являється резервуаром сказу у природу та його носієм.

Спалахи сказу серед лисиць носять відмінний характер. В одних випадках вони звертають на себе увагу частими заходами тварин у населенні пункти, двори, загибеллю в цих містах, агресивною поведінкою у відношенні до людини та свійських тварин. Захворювання лисиць триває 5-7днів, в кінці розвивається параліч, тварина не може рухатись, але в змозі ще укусити людину. Захворювання закінчується загибеллю лисиці.

Хворіють на сказ всі теплокровні тварини. Найбільшу небезпеку представляють лисиці, коти, собаки, вовки та гризуни. Вірус, який викликає сказ, передається від хворої тварини здоровій або людині через слину після укусу, попадання на поранену шкіру, або при контакті зі шкірою. Були випадки коли людина захворіла внаслідок того, що держала ланцюг в руках на якому залишилась слина хворої на сказ собаки. Незвичайна чи агресивна поведінка тварин, як домашніх, так і хижих, майже завжди ознака хвороби. Найбільш небезпечні багаточислені покуси нанесені тваринами, а також в обличчя, шию, пальці рук, статеві органи де є багато нервових закінчень. Після зараження настає інкубаційний період від 1 до 3 місяців, можливі відхилення в бік зменшення чи збільшення, в середньому він продовжується до 30 днів. Захворювання у людини починається з ознак: підвищеної збудженості, порушення сну та турбує біль на місці покусу, людині стає важко дихати, ковтати, порушується психічний стан, нею оволодіває страх смерті. Покуси в голову визивають захворювання на сказ у людини в 88% випадків, в руку – 67%, в нижні кінцівки – 21%. Ознаки сказу у собак: змінюється їх поведінка, на початку захворювання відмічається дратівливість, бурчання, собаки можуть забиватися в темні кути, не відповідають коли їх кличуть, безпричинно гавкають і нібито ловлять мух у повітрі, також можуть ковтати неїстівні предмети, дуже часто собака нібито подавилася кісткою. Хворі кішки поводяться дуже агресивно, наносять глибокі рани. У кішок та диких тварин захворювання протікає з перевагою збудження. Кішки не дивлячись на те, що вони тісно зв'язані з собаками в міських та сільських екосистемах, і що вони часто інфікуються скаженими собаками, не відіграють важливої ролі в підтриманні ланцюга передачі інфекції. За звичай, сказ серед кішок зникає після того, як вдається поставити під контроль це захворювання в популяції серед собак. Однак, кішки можуть грати суттєву роль в якості переносника сказу від його резервуару (собак чи других видів тварин) до людини. В зв'язку з цим, по можливості, кішок слід профілактично вакцинувати та застосовувати до них інші заходи контролю.

Захворювання сказом як у людини так і тварини завжди закінчується смертю.

 

Що треба робити, щоб не заразитися СКАЗОМ? Якщо людину покусала тварина, чи слина хворої тварини потрапила на шкіру чи слизові оболонки, слід негайно промити рану проточною водою з простим милом та терміново звернутися до лікаря, бажано в день покусу чи ослинення. Коли тварина, що покусала людину має господарів то найкраще її ізолювати та тримати на прив'язі для того щоб ветеринарні спеціалісти могли спостерігати за станом її здоров'я, на протязі 10 діб з моменту покусу. Якщо тварина залишається здоровою та живою, лікування людям не призначається, або в подальшому відміняється. Не можна в гніві убивати тварину чи виганяти, або завозити в іншу місцевість, після того, як вона нанесла покуси. Мисливці на полюванні повинні діяти дуже обережно, шкіру забитих тварин потрібно здирати в захисних рукавицях. Єдиним захистом від хвороби – є щеплення, що призначають лікарі. Щеплення повинні проводитися якомога раніше та коли лікар призначить щеплення проводити їх регулярно, не допускати самовільної відмови та їх перерви. На період щеплень необхідно додержуватися режиму та вимог, що пропонують медики. Для захисту від сказу необхідно правильно утримувати домашніх тварин. Щорічно проводити їм щеплення проти сказу, виводити на вулицю в намордниках. Забороняється вигулювати собак на територіях лікувально-профілактичних закладів, шкіл, дитячих садків, в парках та скверах, приводити їх з собою на ринки, в магазини та нацьковувати на людей.

Проблема профілактики сказу є загально – державною, адже забезпечити епідеміологічне благополуччя населення лише медичними заходами неможливо. Сказ можна подолати лише за умовами тісної співпраці із зацікавленими службами та відомствами;

- з організаціями житлово-комунального господарства – відлов бродячих та безпритульних тварин;

- ветеринарної служби – щеплення домашніх тварин, імунізація хижих тварин, ізоляція та спостереження за домашніми тваринами, які нанесли покуси;

- лісового господарства (мисливці) – відстріл хижих тварин з метою регулювання численності лисиць, діагностичні відстріли.

Питання профілактики сказу в місті заслухано на черговому засіданні виконкому в березні місяці цього року.

 

Головний державний

санітарний лікар м. Люботин Ю. М. Моргачов   Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.