Веб-портал міста Люботин » Головна » Туберкульоз – одна з найбільш грізних інфекцій

 Туберкульоз – одна з найбільш грізних інфекцій
Автор: Lubotin   Додано:6 квітня 2009   Переглядів:1781   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

Закінчення другого тисячоліття було відмічено не тільки новими науковими досягненнями, розподілом політичної карти світу, але й активізацією багатьох інфекцій, які вважалися контрольованими людством.
Одним з найбільш грізних попереджень став туберкульоз.
Щорічно у світі хворіє 8,9 млн. людей, 1,7 - помирає.
У 2008 році в Харківській області виявлено 1911 нових хворих на туберкульоз. Продовжується погіршення показників, які характеризують напруженість епідпроцесу, відкрита форма туберкульозу в структурі складає 44,7% проти 43,3% у 2008 році, та 39,8% у 2006р.
Основними причинами, що призвели до такого масштабного поширення туберкульозу в Україні, є в першу чергу, поглиблення соціально-економічної кризи в країні, різке зниження життєвого рівня та добробуту переважної більшості населення, безробіття, незбалансоване, недостатнє і неякісне харчування значних прошарків населення, збільшення числа соціально-дезадаптованих осіб в країні (бідних, жебраків, бродяг, мігрантів, переселенців, алкоголіків наркоманів та інших), тих, що мають незадовільні житлові умови та низька санітарна грамотність населення. Отже в першу чергу хвороба долає людей із слабким здоров"ям і тих, хто погано харчується, недодержує вітаміни та білки.

Туберкульоз - інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями, протікає з періодичними загостреннями, рецидивами та ремісіями, спричиняє тимчасову та стійку втрату працездатності, вимагає комплексного лікування та реабілітації хворих.
Туберкульоз - дуже підступне захворювання тому, що його перебіг найчастіше малосимптомний, або зовсім безсимптомний. Злиденна картина у клінічних проявах примушує хворих звернутися до лікаря вже на більш пізніх строках захворювання.
Найчастішою ознакою захворювання залишається невисока температура (37,00 - 37,5 0), яка зазвичай підвищується надвечір, та супроводжується проявами слабкості та стомленості. Після нічного відпочинку всі симптоми зникають і людина відчуває себе бадьорою та здоровою. Тому такі невиразні ознаки хвороби дуже довго залишаються непоміченими. Але ці симптоми на припиняються, і людина нарешті звертається за медичною допомогою. На легеневу локалізацію туберкульозу вказує тривалий (довше 3-х тижнів) кашель. "кашель" - в такій ситуації термін не дуже вірний. Скоріш треба казати про "покашлювання", настільки ненав"язливе, що людина довго не звертає на нього уваги. Воно виникає на висоті вдиху, сухе, або з невеликою кількістю прозорого мокротиння. Зазвичай це посилюється надвечір.

Ризик зараження зберігається у кожної людини , незалежно від місця проживання та праці, тому,що туберкульоз є інфекцією з крапельним механізмом передачі.
Для своєчасного виявлення туберкульозу необхідно щорічно проходити флюорообстеженням легенів. Одне-два рентгенівські обстеження на рік абсолютно нешкідливі для організму.
Для своєчасного виявлення туберкульозу у дітей віком до 14 років слід щороку проводити їм пробу Манту, яку ще називають туберкуліновою пробою. Як визначено в ст..Закону України "Про боротьбу з захворюваністю на туберкульоз" для кожної дитини від 1 до 4 років щорічна постановка проби Манту є обов"язковим тестом.
За допомогою туберкулінодіагностики можливо виявити не тільки захворювання, але й первинне інфікування мікобактеріями туберкульозу (віраж), коли ще в організмі імунна система бореться із збудником захворювання. Таким дітям після консультації фтизіатра призначається профілактичне лікування, щоб допомогти організму. У нашій області щорічно у 1,5-2% обстежених дітей діагностується віраж. Деякі з інфікованих дітей не спостерігаються у фтизіатра через недбалість батьків. На наступний рік вже може розвинутися захворювання, яке буде потребувати тривалого стаціонарного лікування.

Напружена епідемічна ситуація з цієї інфекції в Україні, соціальний характер перетворили туберкульоз на загальнодержавну проблему. В 2007 році законом України затверджено Загальнодержавну програму протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роки, до якої включено заходи соціально-економічного, організаційного, протиепідемічного та медичного характеру.
Для подолання туберкульозу і припинення поширення його в світі, найважливішим завданням є збільшення кількості виявлених хворих на туберкульоз. Цьому сприяють Всесвітні дні боротьби із туберкульозом.

В Україні 24березня також проголошено Всеукраїнським днем боротьби з туберкульозом. Гасло Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом цього року: "Я роблю все можливе, щоб зупинити туберкульоз", дозволяє не лише відобразити успіхи у боротьбі із цим лихом, але й об"єднати всіх учасників в Національній протитуберкульозній програмі, всіх жителів міста навколо заходів, які будуть проводитись у цей день і тоді кожен зрозуміє, що всі люди можуть зробити свій внесок, щоб зупинити туберкульоз.
Лікар епідеміолог

Люботинської міськСЕС І.В.Білецька