Обережно кліщі
Автор: Lubotin   Додано:9 червня 2009   Переглядів:2089   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

За останні роки реєструється збільшення чисельності кліщів, що зв'язано з глобальними змінами клімату, а також з господарською діяльністю людини.
Збільшується кількість постраждалих від укусів, але за медичною допомогою звертаються одиниці. Це халатність до свого здоров'я .
Кліщі це переносники таких тяжких захворювань як кліщовий енцефаліт, висипний тиф, Ку-лихоманка, геморагічна кримська лихоманка, туляремія і хвороба Лайма. Збудників якої, доречи, знайдено в кліщах санепідстанцією м.Люботина в червні поточного року. Тобто є всі передумови для виникнення такої небезпечної хвороби у населення.
Хворобу Лайма дуже легко сплутати з першими ознаками гострого респіраторного захворювання: різке підвищення температури, слабкість, головний біль, біль у суглобах, нудота, сонливість. Кожний п'ятий, перехворівший, може стати інвалідом із-за враження центральної нервової системи, опорно-рухового апарату.

Найбільш яскравою ознакою хвороби Лайма є почервоніння, припухлість у вигляді кільця, розміром 2 - 5 см з блідим центром. Оскільки ця ознака з'являється через 3 - 5 дня, то люди не зв'язують його з нападом кліщів. Ускладнення можуть виникнути аж через 3 - 5 років.
Збільшення чисельності іксодових кліщів відмічаються весною та восени, але за останні роки, коли січень був теплим і вологим, відмічались напади на людей і домашніх собак (2003-2004рр).Можливо занести кліщів в будинки, міські квартири з букетами польових квітів з грибами тощо.
Щоб запобігти присмоктуванню кліщів, находячись довгий час на природі, необхідно кожні 20-30 хв. оглядати шкіру та одежу; виходячи на прогулянку до лісу одягати спортивний костюм, сорочки з закритим коміром, чоботи. На нижню частину одежі можна нанести репеленти (Raptor та інш.), дозволені та сертифіковані в Україні. Ці препарати необхідно придбати в спеціалізованих магазинах.

Для видалення кліщів, що присмокталися треба звертатися в лікувальний заклад, але можна це зробити і самостійно. Кліща, який уп'явся треба видаляти обережно, щоб не обірвати хоботок. Змазати кліща соняшниковою олією, або вазеліном, потім, через 1-2 хвилини розколихати кліща, обережно витягти пінцетом. Місце укусу обробити йодом, після чого вату cпалити, а руки ретельно вимити з милом. Звернутися до лікаря.
З метою профілактики тяжких протозойних захворювань у домашніх тварин (котів, собак) треба придбати інсектицидні ошийники в зоомагазинах.
Консультацію можна отримати в санепідстанції м.Люботина за телефоном - 7411225.


Лікар епідеміолог
І.В. Білецька