Веб-портал міста Люботин » Головна » Боротьба з тіньовою економікою в районі

 Боротьба з тіньовою економікою в районі
Автор: Svetlana   Додано:25 липня 2013   Переглядів:1045   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 1)

   Одним із напрямків діяльності правоохоронних органів району є боротьба з тіньовою економікою, діяльність якої проходить поза державним контролем. Прибутки від такої неконтрольованої діяльності приховуються, внаслідок чого з них не сплачуються податки та інші обов'язкові платежі, які є основними джерелами наповнення державного та місцевих бюджетів.

    Для уникнення від сплати податків підприємцями використовуються різноманітні схеми, суть яких зводиться до необгрунтованого завищення своїх витрат, а отже до зменшення оподаткованого прибутку. Зазвичай у цих схемах використовуються первісні фінансово - господарські та податкові документи, які містять завідомо неправдиві відомості щодо сутності господарської операції та її обсягу.

Як правило, ті підприємства, за рахунок яких їх контрагенти безпідставно збільшують свої витрати, існують досить короткий час після чого вони припиняються як суб'єкти господарювання.

    Серед підприємств Харківського району також трапляються такі, які необгрунтовано збільшують свої витрати, зменшуючи при цьому до сплати в бюджет свої податки. Є в Харківському районі і такі підприємства, які надають підроблені документи, на підставі яких інші суб'єкти збільшують свої витрати.

Так, наприклад, одним з Товариств з обмеженої відповідальністю (ТОВ - 1) з метою заниження своїх податків відобразило у своїх документах придбання у ТОВ - 2 виключних майнових прав автора інформаційних програм на суму 1 мільярд 34 млн. грн. На підставі вказаної угоди ТОВ - 1 зменшило до сплати в бюджет податок на додану вартість на суму 53,8 млн. грн.

    В той же час встановлено, що відповідно до наявних документів директором ТОВ - 2 - продавця виключних майнових прав автора програми був громадянин 1990 року народження, який працює підсобником робітника на будівництві в м. Києві. Також працівниками податкової міліції були встановлені та опитані розробники вказаних інформаційних програм, які пояснили, що реальна вартість вказаних програм становить біля 50 тис. грн.

В зв'язку зі здійсненням вказаного правочину Харківська об'єднана державна податкова інспекція донарахувала ТОВ - 1 до сплати в бюджет податків та штрафних санкцій на загальну суму 80 688 тис. грн., що підприємство оскаржило до суду. На даний час справа за позовом підприємства знаходиться на розгляді Харківського окружного адміністративного суду.

    Інший суб'єкт підприємництва - ТОВ «А», яке було зареєстровано в ХО ДПІ, на протязі тривалого часу, маючи в своєму користуванні 43 га земельних угідь, надавало своїм контрагентам документи про продаж вирощеного підприємством зерна на десятки мільйонів гривень.

Так, відповідно до наданих підприємством документів воно в період серпня 2011 року здійснило продаж на користь ТОВ «Б» ячменю пивовареного на загальну суму 9 957 105 грн., в т. ч. ПДВ 1 659 175 грн. Отже, за рахунок лише цієї однієї операції державний бюджет не отримав податку на додану вартість в сумі 1 659 175 грн.

    Між тим, опитаний з приводу діяльності підприємства його колишній директор повідомив, що підприємство реально фінансово - господарську діяльність не вело, а лише займалось наданням підроблених документів щодо фіктивної поставки на адресу відповідних покупців зернових культур.

З метою приховування своєї незаконної діяльності службові особи ТОВ «А» змінили свою податкову адресу, а потім за заявою підприємства щодо нього господарським судом Донецької області було порушено провадження про визнання банкрутом. Ухвалою суду від 15.11.2012 затверджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс підприємства, яке вказаною ухвалою було визнано ліквідованим.

   Зважаючи на те, що ліквідацію підприємства всупереч чинному законодавству було проведено без податкової перевірки, за ініціативою Харківської міжрайонної прокуратури податкова інспекція оскаржила ухвалу суду про ліквідацію підприємства. Проте постановою Донецького апеляційного господарського суду від 13.03.2013 в задоволенні апеляційної скарги податкової інспекції було відмовлено. Лише постановою вищого господарського суду України від 23.04.2013 касаційна скарга податкової інспекції була задоволена, а постанова Донецького апеляційного господарського суду від 13.03.2013 та ухвала господарського суду Донецької області скасовані.

    В Харківському районі, крім ТОВ «А», такою ж фіктивною діяльністю займались ще 3 підприємства.

  Вказані факти свідчать про значний рівень «тінізації» економіки району, внаслідок чого до бюджету не надходять значні кошти, необхідні державі для здійснення виплати пенсій та інших соціальних виплат громадянам України.

   З іншого боку, наведене свідчить про наявність значних прорахунків в діяльності працівників податкової інспекції та співробітників відділу податкової міліції, які своєчасно не виявляють вказані факти і не запобігають їм, що потребує подальшої посиленої уваги як з боку податківців, так і наглядаючого прокурора.

Зазначене питання постійно перебуває у полі зору прокуратури району, вживаються заходи щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

 

Харківський міжрайонний прокурор

радник юстиції  Д. Маслій