Сайт міста Люботин » Головна » 1 грудня 2014 року – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

 1 грудня 2014 року – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Автор: Chekardina   Додано:26 листопада 2014   Переглядів:752   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 1)

Комунальне підприємство «Люботинська центральна міська лікарня»  Люботинської міської ради Харківської області

 

 

1 грудня 2014 року – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

 

 

 

Інформаційний лист 

 

 

 

Люботин – 2014 

 

      Щороку відповідно до рішення Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ)   та  рішенням  Генеральної  Асамблеї  ООН,  прийнятими  1988  року,  1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

      Метою цього заходу є підвищення обізнаності населення про ВІЛ/СНІД і демонстрація міжнародної солідарності перед загрозою пандемії.

      Кожного року Всесвітній день боротьби зі СНІДом проводиться під різним девізом, що відображає актуальну проблему часу.

     За оцінками програми Організації Об’єднаних Націй з ВІЛ-інфекції/СНІД (ЮНЕЙДС) з початку поширення пандемії ВІЛ-інфекції у світі інфікувалося вірусом імунодефіциту (ВІЛ) 75 [63-89] млн. людей, померло від СНІДу більше 30 млн. осіб. 

      ВІЛ/СНІД став потужним чинником, що призводить до багатофакторного деструктивного впливу на соціальне та економічне життя суспільства. У найбільш уражених СНІДом регіонах відзначено зниження середньої очікуваної тривалості життя на 15-20 років. Для країн з негативним приростом населення масштабна епідемія ВІЛ-інфекції посилила існуючі демографічні проблеми.  Економічний збиток від епідемії обумовлюється, в першу чергу, збільшенням непрацездатного населення. Згідно даних Глобального інформаційного бюлетеня ЮНЕЙДС на кінець  2012 року у світі жили 35,3 [32,2-38,8] млн. ЛЖВ, на протязі року  2,3 [1,9-2,7] млн. людей інфікувалися ВІЛ і 1,6 [1,4-1,9] млн. людей померли від СНІДу.   

      Проте, протягом останніх років зусилля світової охорони здоров'я у протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу призвели до вражаючих успіхів, що були досягнуті в напрямку намічених цілей Глобальної Стратегії ЮНЕЙДС на 2011-2015 роки, більш відомою як Стратегія «Прямування до Нуля»: Нуль нових випадків інфікування; Нуль смертей, пов’язаних зі СНІДом; Нуль дискримінації.

  При цьому необхідно досягти наступних показників:

*   скорочення вдвічі показників передачі ВІЛ статевим шляхом;

* викорінення вертикальної передачі ВІЛ та скорочення вдвічі коефіцієнта материнської смертності з причини СНІДу;

* запобігання всім новим випадкам зараження ВІЛ серед осіб, які вживають наркотики;

* забезпечення загального доступу до антиретровірусної терапії для осіб, інфікованих ВІЛ, які відповідають критеріям для призначення лікування;

* скорочення вдвічі смертності від туберкульозу серед осіб, інфікованих ВІЛ;

* приділення уваги особам, інфікованим ВІЛ, у всіх національних стратегіях щодо забезпечення соціального захисту та забезпечення для них доступу до основних послуг в плані догляду та підтримки;

* скорочення вдвічі числа країн, в яких мають місце каральні закони і дії у відношенні передачі ВІЛ, секс-індустрії, вживання наркотиків або проявів гомосексуалізму, які перешкоджають ефективному прийняттю заходів адекватного до обставин реагування;

* ліквідація пов'язаних з ВІЛ обмежень на в'їзд, перебування і постійне проживання в половині країн, в яких такі обмеження існують;

* забезпечення потреб жінок та дівчат, що живуть з ВІЛ, у рамках щонайменше половини всіх національних планів по боротьбі з ВІЛ;

* забезпечення абсолютної нетерпимості до гендерного насильства.

         Починаючи з 1995 р., завдяки впровадженню заходів профілактики передачі ВІЛ від матері до дитини, попереджено більше 350 тисяч випадків інфікування немовлят. В країнах з високим рівнем доходів число нових випадків ВІЛ серед дітей та число матерів і дітей, померлих у зв'язку з ВІЛ-інфекцією, фактично дорівнює нулю.  Найважливішим успіхом протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу стала зміна у тенденції показника смертності на глобальному рівні, безумовно, за рахунок розширення доступу до антиретровірусної терапії (АРТ). У 2012 р., у порівнянні з 2003 р., зафіксовано двадцятикратне зростання рівня охоплення АРТ. На теперішній час, сучасні лікарські препарати,при їх постійному прийомі протягом тривалого часу,дозволяють запобігти у ВІЛ-інфікованої особи розвитку смертельно небезпечних станів та хвороб, а також повністю зберегти його соціальну активність і працездатність. В цілому до початку 2013 року  число нових випадків ВІЛ-інфекції скоротилося на 33% у порівнянні з 2001 р.,а  серед дітей даний показник зменшився на 52% у порівнянні з 2011 роком. Число смертей, обумовлених СНІДом, знизилося на 30% у порівнянні з піковим показником 2005 року, а 9,7 млн. ЛЖВ мали доступ до АРТ в країнах з низьким і середнім рівнями доходів. Це становило 61% від всіх, хто потребує лікування відповідно до керівництва ВООЗ за 2010 р. 

   Проте, у 26 країнах світу СНІД залишається у п'ятірці причин передчасної смертності (до 65 років, за критерієм ВООЗ) та непрацездатності. До таких країн належать Колумбія, Гайана, М'янма, Росія, Україна та країни Африки на південь від Сахари. Майже 90% тягаря від захворювань, обумовлених СНІДом, в Регіоні Східної Європі та Центральної Азії (СЄЦА)припадає на Російську Федерацію та Україну. Регіон Східної Європи та Центральної Азії – єдиний регіон світу, де масштаби епідемії ВІЛ-інфекції продовжують зростати.

 Сьогодні Україна займає одне з перших місць серед країн Європи за кількістю ВІЛ-позитивних осіб. За оціночними даними, на початок 2013 р., в країні мешкало 238 тис. дорослих ЛЖВ. Показник поширеності ВІЛ у віковій групі 15-49 років становив 0,62% та залишається одним з найвищих серед країн Західної Європи та СЄЦА. Ці дані відрізняються від даних офіційної статистики щодо кількості ВІЛ-позитивних осіб, які на кінець відповідного періоду перебували під медичним наглядом у спеціалізованих закладах охорони здоров’я (134,3 тис. осіб). Відмінність між цими показниками свідчить про те, що на сьогоднішній день тільки кожна друга людина, яка живе з ВІЛ, звернулася за медичною допомогою та перебуває на обліку у закладі, що здійснює медичний нагляд за ВІЛ-позитивними особами.

За даними Державної установи «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України Станом на 01.11.2014 р. під медичним наглядом перебувало 146466 ВІЛінфікованих осіб (поширеність ВІЛ-інфекції –323,7 на 100 тис. населення) та 34030 хворих на СНІД (поширеність СНІДу – 75,2 на 100 тис. населення). Найбільші показники поширеності ВІЛ-інфекції (як і показники захворюваності) зареєстровані у Дніпропетровській (732,0 на 100 тис. населення), Одеській (738,2), Донецькій (663,9), Миколаївській (643,6) та м. Севастополь (492,2). Аналіз даних щодо розвитку епідемічної ситуації з ВІЛ/СНІДу дозволяє стверджувати, що масштаби епідемії в Україні продовжують поширюватися  серед загального населення за рахунок збільшення епідемічної значимості статевого шляху передачі ВІЛ. Враховуючи зростання частки осіб старше 25 років та частки осіб у ІІІ-ІV клінічних стадіях серед нових випадків ВІЛінфекції епідемію ВІЛ-інфекцію в Україні можна назвати «зрілою». Зростання показника захворюваності на ВІЛ-інфекцію, насамперед, обумовлено поступовим збільшенням рівня охоплення медичним наглядом ВІЛ-позитивних осіб у ЗОЗ. Для оцінки та прогнозування стану епідемії ВІЛ-інфекції в Україні потребує більш досконале вивчення епідемічного процесу по окремих територіях за кількісними та якісними показниками.

     Перший випадок  ВІЛ-інфекції у Харківській області був підтверджений у 1987 році. Епідемія прийшла набагато пізніше, в середині 90-х років минулого століття.

Головним лікувально-профілактичним закладом щодо проблем ВІЛ-інфекції/СНІДу в нашому регіоні став обласний Центр профілактики та боротьби зі СНІДом. До складу закладу входять амбулаторно-поліклінічне відділення, денний стаціонар, відділ лабораторної діагностики, у структурі якого функціонують відділення діагностики ВІЛ-інфекції та клініко-діагностичне, відділи профілактичної роботи та епідмоніторингу, кабінет організаційно-методичної роботи, два кабінети анонімного обстеження, один з яких працює на базі міської студентської лікарні, та центр моніторингу і оцінки виконання заходів із профілактики СНІДу.

У 2014 році у Харківській області зареєстровано 453 ВІЛ-інфікованих (16,7 на 100 тис. населення), а у 2013 році – 548 (20,1 на 100 тис. населення),  Відповідно хворих на СНІД у 2014 році зареєстровано 179 (6,6), у 2013 р. – 246( 9,0), Найбільш ураженою віковою групою є працездатна група осіб віком від 25 до 49 років, на долю яких припадає біля 70%. Всього  станом на 01.11. 2014р. в області  на обліку перебуває 2947 громадян України (пок. на 100 тис – 108,5; Україна -323,7) в.т.ч. 238 дітей, з яких у 52 діагноз ВІЛ-інфекції підтверджено, 550 хворих на СНІД ( пок. на 100 тис - 20,2; Україна – 75,2.

Серед вперше зареєстрованих інфікованих у поточному році – 72 дитини, народжені від ВІЛ-інфікованих матерів.

Для ВІЛ-інфекції характерний багаторічний перебіг хвороби, клінічно пов’язаний з прогресуючим зниженням імунітету і розвитком імунодефіциту. В основі імунодефіциту при цьому лежить поступове зниження кількості CD4-лімфоцитів.

ВІЛ досить чутливий до зовнішніх чинників, гине при використанні всіх відомих дезінфікуючих засобів, а також при нагріванні понад 56 °С протягом 30 хвилин. Під дією прямих сонячних променів збудник ВІЛ втрачає свої властивості протягом 12 годин і майже миттєво гине під дією ультрафіолетового випромінення. Однак у розчині наркотику, куди потрапила ВІЛ-інфікована кров, збудник зберігає свої властивості 7-15 днів, у замороженій крові – до 10 років.

Основним стандартним методом діагностики ВІЛ-інфекції є імуно-ферментний аналіз (ІФА). Виявити ВІЛ можна вже через 3 місяці після зараження у 90-95% інфікованих, через 6 місяців – у 5-9% і у 1% випадків – через 1 рік.

Символом боротьби зі СНІДом з 1991 року є червона стрічка. Навіть на таких відомих церемоніях, як вручення премій Оскара та Еммі, червона стрічка стала обов’язковою частиною дрес-коду їх учасників.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом  це ще  і Всесвітній день солідарності з ВІЛ-інфікованими,  який дає серйозну можливість для посилення суспільного усвідомлення проблеми ВІЛ та СНІДу, поширення профілактичної інформації в суспільних групах, поліпшення якості допомоги, що надається зараженим ВІЛ особам, для боротьби із замовчуванням існуючої проблеми та дискримінацією.

В останні роки Україна мала найвищі темпи поширення ВІЛ-інфекції серед європейських країн, однак за результатами 2011 року  вже можна було говорити про певні ознаки стабілізації процесу. Для цього в Україні чимало робиться на державному рівні в тому числі і при підтримці міжнародних організацій. Щоб більш дієво впливати на ситуацію Верховна рада України 20 жовтня 2014 року прийняла законопроект № 4384а  « Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної Програми протидії ВІЧ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки» .В пояснювальній частині законопроекту наголошується, що метою програми є зниження рівня захворюваності й смертності від ВІЧ-інфекціі/ СНІДу; забезпечення доступних і якісних послуг з профілактики і діагностики ВІЧ-інфекції насамперед серед груп підвищеного риску ; послуг з лікування, догляду і підтримки осіб з ВІЧ в межах реформування охорони здоров`я. Досягнення вказаної мети можливо шляхом реалізації на протязі 2014-2018 рр. комплексу задач і заходів, які поділені на 5 розділів: організаційні задачі; профілактичні задачі; лабораторна діагностика; забезпечення якості досліджень; лікування хворих з ВІЧ-інфекцією; задачі з догляду і підтримки. Об`єм витрат, необхідних для виконання програми, уточнюється щорічно період розробки проекту державного бюджету з урахуванням його реальних можливостей. Орієнтовний об`єм фінансування всієї програми складає 6 млрд. 820 млн. 060,21 тис. грн., в тому числі із державного бюджету – 4 млрд. 820 млн. 060,21 тис. грн., із місцевих бюджетів – 331млн. 377,58 тис. грн., із коштів Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією – 1 млрд. 224 млн.342,84 тис. грн., із інших джерел.

     На сьогодення ВООЗ не бачить ознак спаду епідемії ВІЛ-інфекції в Україні зважаючи на те, що збільшується кількість людей, у яких виявляють ВІЛ-інфекцію. Насторожує той факт, що 55% українських громадян, які мають ВІЛ-позитивний статус, інфіковані статевим шляхом. А серед молоді тільки 40% правильно називають шляхи інфікування ВІЛ-інфекцією. Ось де нам потрібно працювати, і тоді кожен, розуміючи загрозу і ведучи безпечний спосіб життя, зможе себе захистити.

Український Уряд підтримує ініціативи  міжнародної громадськості  з боротьби з епідемією СНІДу серед молодого покоління  і нову спільну ініціативу ЮНЕЙДС та ЮНІСЕФ для реалізації цього завдання – All In.

Метою руху All In є, - створення конкретного плану щодо викорінення епідемії СНІДу серед підлітків, що інфіковані або постраждали від інфекції. Нова глобальна ініціатива включатиме підтримку 25 держав, а фокус-групою стануть підлітки віком від 10 до 19 років.

   В Україні запроваджують європейські підходи до навчання школярів з питань профілактики інфікування ВІЛ. Рівень необхідних знань щодо передачі вірусу імунодефіциту людини та попередження інфікування серед українських підлітків та молоді зростає. Моніторингові дослідження засвідчили, що кількість учнівської молоді 15-17 років, що правильно визначає шляхи передання ВІЛ-інфекції та знає, як вона не передається, у навчальних закладах, де було впроваджено профілактичні програми, становить 76% (порівняно з 20% у 2011 році). Так само рівень толерантності до ВІЛ-позитивних людей серед охоплених проектом учнів становить 72,5% (порівняно з 31,1% у 2010 році). Про це йшлося під час Всеукраїнської конференції «Європейські стандарти превентивної освіти: досвід і перспективи», яка проходила у столиці за підтримки Представництва Європейського Союзу в Україні.

Довідково: Проект «Зміцнення потенціалу Всеукраїнської спілки вчителів і тренерів для поліпшення доступу до якісних послуг з профілактики ВІЛ/СНІДу» здійснюється на виконання меморандуму між Держслужбою України соцзахворювань, Міністерством освіти і науки України. Ключові цілі проекту посилено за рахунок залучення до проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ), ЮНЕСКО, Інституту проблем виховання АПН України, Благодійного фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї». 

В Харківській області статевий та парентеральний шляхи інфікування в 2013 році практично на одному рівні: статевий шлях становив 40,1% (259 осіб) від усіх зареєстрованих, парентеральний  (через введення наркотичних заходів)  – 42% ( 273 особи),  у 2014 році  статевий шлях зараження  перевишів і склав 48% ( 196 осіб), парентеральний становив -34%. Епідемія ВІЛ / СНІДу в Україні набула найбільших в Європі масштабів. Експертів ООН турбує той факт, що розвиток епідемії продовжує випереджати масштаби і темпи боротьби з нею. Про це повідомляє Центр новин ООН, а в Україні щодня від СНІДу помирає в середньому 7 осіб але :

 

                 

 

Ми сподіваємося, що одного разу

можна буде сказати: «Зі СНІДом покінчено»

 

Головний лікар                                                      О.В.  Кандаурова

 

    Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.