Веб-портал міста Люботин » Головна » Відділення лабораторних досліджень м.Люботина інформує: «Профілактика поліомієліту»

 Відділення лабораторних досліджень м.Люботина інформує: «Профілактика поліомієліту»
Автор: Chekardina   Додано:17 квітня 2015   Переглядів:853   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

ПОЛІОМІЄЛІТ


                Поліомієліт — це гостре інфекційне захворювання людини вірусної етіології, яке виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту, самий небезпечний з них — дикий поліовірус, який сприяє розвитку гострого паралітичного поліомієліту. При тяжких формах перебігу захворювання характеризується ураженням  спинного мозку та інших відділів центральної нервової системи з розвитком атрофічних паралічів та парезів кінцівок і тулуба.  Найбільший ризик зараження мають діти до 5-ти років, які не щеплені проти цієї інфекції. Але поліомієліт може зустрічатися і у дорослих людей. 

               Епідемічна ситуація в Україні з поліомієліту благополучна, проте враховуючи інтенсивні транспортні потоки, торговельні та туристичні зв’язки з країнами, де реєструються випадки поліомієліту, загроза завезення та розповсюдження поліомієліту в Україні залишається. .

Як можна заразитися вірусом поліомієліту?

              Основним джерелом збудника поліомієліту є інфіковані люди (хворі чи вірусоносії). Хворі найбільш заразні в перші дні хвороби, коли вірус розмножується в носоглотці і виділяється при експіраторних актах (кашель, чхання, під час розмови) у повітря. Основна маса збудника виділяється в навколишнє середовище з екскрементами кишок протягом 4 — 7 тижнів і навіть місяців (до 4-х місяців).

Ознаки поліомієліту

               Протягом перших 5-12 днів протікає прихований період (від зараження до перших проявів). Іноді він триває до 1 місяця. Клінічні прояви поліомієліту різноманітні . У понад 90% інфікованих осіб інфекція протікає безсимптомно, у 4-8% захворювання перебігає в абортивній формі без рухових порушень. Абортивна форма поліомієліту може проявлятися у вигляді гострої респіраторної інфекції або гострої кишкової інфекції, у 1% хворих розвивається серозний менінгіт. Лише у 1-10 з кожних 1000 сприйнятливих до захворювання осіб (0,1-1,0%) розвивається паралітична форма хвороби з розвитком незворотних паралічів і парезів.

 

Профілактика поліомієліту

                Найбільший ризик зараження мають діти до 5 років, які не щеплені проти цієї інфекції. З метою профілактики захворювання дітям необхідно робити профілактичні щеплення, які входять до Національного календаря щеплень. Календарем передбачена вакцинація дітей проти поліомієліту у віці 3 міс., 4 міс., 5 міс., з наступною ревакцинацію у віці 18 міс., 6 років та 14 років.

                 Батькам дітей, які не вакциновані проти поліомієліту, не рекомендується брати їх із собою у подорож до країн — ендемічних по поліомієліту.

                 Велике значення у попередженні поліомієліту відіграє дотримання правил особистої гігієни. Слід частіше мити руки з милом. Вживати тільки кип’ячену або спеціальну воду для пиття (бутильовану). Свіжі овочі, фрукти, сухофрукти та зелень перед вживанням необхідно ретельно мити під проточною водою і ополіскувати кип’яченою або бутильованою водою.

                 У подорожах по інших країнах необхідно приймати їжу тільки у визначених пунктах харчування, де використовуються продукти гарантованої якості промислового виробництва. Пити лише бутильовану або кип’ячену воду, а напої і соки — промислового виробництва. Не можна купувати лід для охолодження напоїв і продукти у продавців вуличної торгівлі, вживати страви традиційної національної кухні, продукти з простроченим терміном зберігання, які не пройшли гарантовану технологічну обробку. Купатися туристам дозволяється лише в басейнах і спеціальних водоймах. При купанні у відкритих водоймах вода не повинна потрапляти в рот.

Якщо дитина захворіла на поліомієліт?

                При появі перших ознак захворювання (підйом температури тіла, головний біль, катаральні прояви, диспепсичні розлади, біль у кінцівках, пітливість) необхідно звернутись до лікаря.

                Хворого необхідно госпіталізувати до дитячої інфекційної лікарні або дитячого інфекційного відділення, виділити йому окремий посуд, рушники, предмети особистої гігієни.

                 У приміщеннях, в яких перебувала хвора дитина, необхідно провести вологе прибирання із застосуванням дезінфікуючих засобів. 

 

 

Лікар-епідеміолог-  Білецька І.В.