Веб-портал міста Люботин » Головна » ЗАСТОСУВАННЯ ПОНЯТТЯ «НОВОСТВОРЕНЕ МАЙНО»

 ЗАСТОСУВАННЯ ПОНЯТТЯ «НОВОСТВОРЕНЕ МАЙНО»
Автор: Lubotin   Додано:17 грудня 2009   Переглядів:2129   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 1)

ЗАСТОСУВАННЯ ПОНЯТТЯ «НОВОСТВОРЕНЕ МАЙНО»

У СВІТЛІ ЦИВІЛЬНОГО ПРАВА

 

О. Сукманова, канд. юрид. наук, директор юридичної фірми «Еліт-Консалтинг»

 

 

Нерідко приписи, що регулюють порядок отримання дозволу на спорудження будівель, процедуру здачі об'єктів в експлуатацію, порушуються, причому свідомо. Ухиляючись від виконання вимог за­кону, люди прагнуть заощадити, а в результаті виходить, що на побудовану споруду забудовник жодного права не має взагалі.

 

Чому так відбувається? Начебто побудував спо­руду, і все — це твоя власність. Справа в тому, що ст. 331 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) установлює, що право власності на новостворене нерухоме майно (будівлі, споруди, житлові будинки тощо) виникає з моменту завершення будівництва й державної реєстрації. До моменту реєстрації осо­ба вважається власником будматеріалів, викорис­таних під час будівництва, не більше. «Самовільний забудовник» нерухомого майна, не отримує права власності на нього (ч. 2 ст. 376 ЦКУ). Тобто щоб ста­ти повноправним господарем споруди, необхідно до­триматися передбачених законом норм.

Можна проігнорувати процедуру реєстрації та самовільно спорудити будівлю. Але, запевняю Вас, навряд чи це допоможе заощадити. Оскільки всі опе­рації щодо відчуження нерухомого майна підлягають нотаріальному посвідченню. Тому без документа, що встановлює право, і реєстрації права власності в органах БТІ ані продати, ані подарувати, ані обмі­няти, ані передати в іпотеку та навіть у спадок не­рухоме майно неможливо. І рано чи пізно «самобуд» усе ж доведеться легалізувати. При цьому потрібно буде пройти необхідні перевірки, отримати дозволи, а на додаток ще й сплатити штрафи. Отже, легалі­зацію самовільного будівництва важко назвати про­стішою та вигіднішою процедурою, ніж будівництво, здійснене в законодавчо передбаченому порядку.

Як поводитись, якщо Ви захочете що-небудь побудува­ти?

На сьогодні процедура будівництва регламенту­ється законами України «Про планування та забудо­ву територій», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність» і виглядає таким чином.

У першу чергу, Вам необхідно оформити права на земельну ділянку. Нагадую, що процедура оформ­лення ділянки є завершеною, коли Ви отримали на­лежним чином оформлений документ (державний акт про право власності або на право постійного ко­ристування земельною ділянкою, договір оренди зе­мельної ділянки, договору про право забудови чужої земельної ділянки (суперфіцій)).

Далі Ви маєте отримати дозвіл Держархбудконтролю на будівництво та вихідні дані на проектуван­ня. Також необхідно розробити й затвердити проект майбутньої будівлі та отримати дозвіл на виконання будівельних робіт в інспекції того самого Держархбудконтролю.

Наступним етапом буде будівництво об'єкта й при­йняття його в експлуатацію державною приймаль­ною комісією. За умови дотримання всіх процедур Ви зможете оформити документ на право власності та зареєструвати цей самий об'єкт.

 

Завантажити документ novostvorene_maino.rar [13.52 Kb] (cкачувань: 47)