Веб-портал міста Люботин » Головна » Обережно, кліщі! (Рекомендації надані згідно стандартам МОЗ України)

 Обережно, кліщі! (Рекомендації надані згідно стандартам МОЗ України)
Автор: Chekardina   Додано:29 червня 2016   Переглядів:836   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

Обережно, кліщі!


На офіційному сайті МОЗ України з'явилася інформація про хворобу Лайма, вірусний енцефаліт і марсельську лихоманку, а це означає, що в паркових зонах, змішаних лісах і на галявинах перед будинком нас знову чекають кліщі.

Чим вони небезпечні? Кліщі є переносниками збудників вірусних, інфекційних та бактеріальних захворювань. Суха трава, зів’яле листя, старі пні, повалені дерева – улюблені місця проживання цих паразитів. Так звані «енцефалітні кліщі» – це кліщі, які зустрічаються у лісі, на луках, пасовищах, а в останнє десятиріччя, за умов інтенсивних процесів урбанізації, перемістилися у паркові зони відпочинку та сквери.

Кліщовий енцефаліт – це гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків.

Вірус кліщового енцефаліту зберігається та розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням. Зараження людини відбувається під час кровоссання кліща, при випадковому роздавлюванні кліща чи розчісування місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів. Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

В Україні місцеві випадки кліщового вірусного енцефаліту реєструються щорічно. В м.Люботин вже в цьому році реєструються випадки хвороби Лайма.

Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до тіла не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі або речах. Крім того, вони можуть заноситися до житла з букетами квітів або тваринами.

Живляться кліщі кров'ю. Кровоссання кліща може тривати до 12 діб, при цьому самиця збільшується в 80-150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Нассавшись крові, вона відпадає самостійно та відкладає кладку яєць. Нападають і зовсім маленькі, майже прозорі німфи (статевонезріла стадія кліща), що часто для людини залишається не помітним.

Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить у ранку анестезуючу речовину, і тільки через декілька годин виникає почуття болю.

Якщо кліщ все ж таки присмоктався, необхідно звернутися у поліклініку. При відсутності такої можливості видалення проводять самостійно: слід змастити його олією (не заливати, щоб не задихнувся); повільно видаляти разом з хоботком, розхитуючи кліща з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою; пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща місце присмоктування змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення слід ретельно вимити руки з милом, кліща помістити в стерильну ємність разом із мокрим тампоном вати або тканини та звернутися до лікаря за направленням для дослідження кліща на хвороби в лабораторію.

Усім особам, які підпали під напад кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і слідкувати за самопочуттям.

Засоби особистого захисту від кліщів прості і доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров'я:

  • При відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний з довгими рукавами щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити повзаючих кліщів. Голову слід покривати головним убором.
  • Само- та взаємоогляди необхідно проводити під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.
  • Місце для привалів, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
  • Вдома слід одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів.
  • Використовувати для захисту від кліщів ефективні репеленти (диметилфталат, диметилтолуамід-ДЕТА, «Редет», «Тайга», «Пермет» та інші).

Важливо негайно звернутися до лікаря-інфекціоніста при появі симптомів незалежно від Вашого самопочуття, причому навіть у тих випадках, коли кліщ був швидко видалений з поверхні тіла!

Пам’ятайте: профілактика – запорука здоров’я!


Рекомендації надані згідно стандартам МОЗ України.


Лікар-інфекціоніст Корж Олена Володимирівна.

 

    Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.