Веб-портал міста Люботин » Головна » Безпека життя і здоров’я людини у побуті

 Безпека життя і здоров’я людини у побуті
Автор: Lubotin   Додано:18 травня 2010   Переглядів:4522   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

На сучасному етапі розвитку суспільства стало очевидним, що вирішення проблеми збереження життя та здоров’я людини, забезпечення її соціальних гарантій є визначальною ознакою суспільства, основою могутності держави. Тому серед основних напрямків реалізації державної політики у соціальній сфері набувають вагомого значення питання забезпечення безпеки життя і здоров’я людини у побуті, а також профілактика травматизму невиробничого характеру. Травмування та ушкодження здоров’я громадян у сфері не пов’язаній з виробництвом не лише істотно впливає на стан соціально-економічного розвитку України, але й становить значну загрозу для національної безпеки в соціальній сфері.

 

Найгострішою демографічною проблемою України є неухильне і, поки що, неподолане зростання смертності населення працездатного віку. Проблема смертності населення в працездатному віці – це проблема передчасної смертності від причин, безпосередньо не пов’язаних з віком і старінням організму, а за рахунок погіршення стану здоров’я, поширення алкоголізму, наркоманії, паління, зростання смертності від нещасних випадків, травматизму як виробничого, так і побутового характеру, самогубств тобто від причин, яким можна запобігти.

За останні 20 років населення України скоротилася на 11%. При цьому через втрати від нещасних випадків населення країни з 1991 року зменшилося на 1,3 млн. осіб та перевищує відповідний показник в європейських країнах у 2-4 рази.

 

За роки незалежності, в середньому щороку, від нещасних випадків невиробничого характеру гине близько 70 тис. осіб та травмується понад 1,7 млн. осіб, що у 60 та 110 разів більше ніж на виробництві. Прямі щорічні економічні втрати в результаті зростання передчасної смертності, інвалідності, погіршення стану здоров’я оцінюються експертами у 8 млрд. грн.

В області протягом останніх років проводилась певна робота щодо попередження та профілактики травматизму невиробничого характеру, склалася певна її система.

Реалізація цих та інших заходів сприяла тому, що в 2009 році спостерігалося зменшення показників загального травматизму від зовнішніх причин у невиробничій сфері на 5,1% порівняно з аналогічним періодом 2008 року (травмовано 142291 чол. та 149874 чол. відповідно), по м.Люботин – 416 чол. та 525 чол., проте їх кількість залишається доволі високою.

Число травмованих від нещасних випадків, пов’язаних з вбивством чи нанесенням ушкодження склало 11541 чол., що на 5,5% менше в порівнянні з аналогічним періодом 2008 року (12212 чол.). При цьому кількість постраждалих від вбивств чи нанесень ушкоджень іншою особою в м.Люботин – 3 чол. та 8 чол. відповідно.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я майже 900 тисяч чол. щороку добровільно зводять рахунки з життям. Основними причинами самогубств є бідність, безробіття, страх перед покаранням, психічні захворювання, пристрасті, пересиченість життям і важкі захворювання.

У 2009 році кількість постраждалих від навмисних самоушкоджень порівняно з аналогічним періодом 2008 року знизилась на 1,5% (постраждало 4137 чол. та 4199 чол. відповідно), при цьому зростання відзначено у 16 районах і містах області, в тому числі - в 2 рази – в м. Люботин - 8 чол. та 4 чол. відповідно.

За даними Укравтодору в 2009 році на автошляхах держави кожні 14 хвилин траплялася ДТП з потерпілими, а через кожні 1,5 години – гинула людина. У середньому за добу в автопригодах гине 14 осіб та травмується 125 учасників дорожнього руху.

Незважаючи, що у 2009 році в області кількість постраждалих внаслідок транспортних нещасних випадків порівняно з аналогічним періодом 2008 року знизилась на 23,2% (6908 чол. та 9000 чол. відповідно), проте вона залишається високою.

 

Основними видами порушень правил дорожнього руху, що безпосередньо впливають на стан аварійності залишаються керування транспортними засобами в стані сп’яніння, перевищення швидкості руху, порушення правил обгону, проїзду перехресть та невиконання пішоходами правил дорожнього руху.

Найбільш питому вагу з загальної кількості травмованих (64,7%) складають випадкові падіння, більшість яких це – падіння на вулицях, на присадибних ділянках, з висоти тощо. Однією з основних причин падінь залишається незадовільний стан утримання вулиць населених пунктів та їх освітлення. При проведенні ремонтних робіт не завжди забезпечується огородження місць виконання дорожніх, ремонтних, розміточних робіт. Найбільше число травм приходиться на осіннє – зимовий період.

Кількість постраждалих від падінь порівняно з аналогічним періодом 2008 року по м.Люботин на кінець року знизилась з 372 до 312 чол.

Аналіз випадків загибелі людей на воді показує, що їх причинами залишаються поєднання цілого ряду несприятливих чинників, таких як гаряче атмосферне повітря, особиста недисциплінованість і самовпевненість, вживання алкогольних напоїв, купання в необладнаних місцях, недостатній догляд батьків за дітьми, недостатня правова культура, наявність місць масового відпочинку на воді, які не обладнані належним чином.

Кількість потерпілих в області від занурень у воду зросла порівняно з аналогічним періодом 2008 року на 11,5% (постраждало 126 чол. та 113 чол. відповідно), від утоплень – 102 чол. та 103 чол. відповідно, по нашому місту – зменшилась з 3 чол. до 2 чол..

 

У 2009 році порівняно з аналогічним періодом 2008 року на 2,4% зменшилася кількість нещасних випадків, спричинених випадковими отруєннями (6 чол. та 7 чол. відповідно).

Не може не хвилювати і той факт, що шкідливе вживання алкоголю має серйозні наслідки для здоров’я населення і є однією з основних причин передчасної смертності та інвалідності та інвалідності.

При цьому в місті порівняно з аналогічним періодом 2008 року кількість нещасних випадків від отруєння алкоголем зменшилася на 57,1% (постраждало 7 чол. та 4 чол. відповідно).

Хоча і спостерігається незначна тенденція до зменшення смертельних випадків дитячого травматизму, проте не може не хвилювати той факт, що за останні 5 років близько 7 тисяч дітей в нашій країні загинуло від нещасних випадків у побуті. В середньому щодня через нещасні випадки гине три дитини, щороку країна втрачає більше тисячі юних громадян.

Так, протягом 2009 року в області від нещасних випадків у невиробничій сфері загинула 51 дитина віком до 14 років, що на 3,9% менше в порівнянні з аналогічним періодом 2008 року (53 дитини). Найбільша кількість нещасних випадків сталася внаслідок вбивств чи нанесення ушкоджень іншою особою – 17 дітей (33,3%), транспортних подій – 9 дітей (17,6%), утоплення – 5 дітей (9,8%) та випадкових отруєнь – 3 дітей (5,9%) тощо.

Таким чином, стає нагальним поставити проблему профілактики травматизму не пов’язаного з виробництвом у ранг державної політики, оскільки людина, її життя, здоров’я і безпека визначаються найвищою соціальною цінністю.

 

Основними причинами передчасної смертності та травматизму залишаються зовнішні фактори: масове поширення нездорового способу життя, стреси екологічні умови, неналежний рівень профілактичних заходів щодо попередження травматизму невиробничого характеру тощо, тому – будьмо завжди обережними, щоб зберегти своє життя та близьких нам людей.

 

 

УПСЗН, відділ з питань праці та зайнятості населення.