DataLife Engine > Головна > Будьте уважні! Заразний вузликовий дерматит!!!

Будьте уважні! Заразний вузликовий дерматит!!!


13 червня 2018. Опублікував: Svetlana

Будьте уважні! Заразний вузликовий дерматит!!!

Заразний вузликовий (нодулярний) дерматит великої рогатої худоби (Dermatitis nodularis bovum, шкірна бугорчатка, вузликова екзантема) високо контагіозна вірусна хвороба великої рогатої худоби, що характеризується пропасницею, утворенням схильних до некротичного розпаду вузликів (горбків) у шкірі та слизових оболонках травного каналу й дихальних шляхів, ураженням очей, генералізованим лімфаденітом, набряками підшкірної клітковини, внутрішніх органів та кінцівок.
Поширення хвороби. Хвороба реєструється в країнах Центральної та Південної Африки. Економічні збитки пов’язані зі зниженням продуктивності худоби, погіршення м’якості шкіри та порушенням відтворювальної функції у корів та биків.
Вірус досить стійкий у зовнішньому середовищі. В уражених ділянках шкіри зберігається не менш як 33 доби, у спермі — 22 доби, у слині — 11 діб, у крові та внутрішніх органах — 4 доби. Витримує неодноразове заморожування та відтавання.
Джерелом збудника інфекції є хворі, перехворілі й латентно інфіковані тварини-вірусоносії, з організму яких вірус виділяється з відторгнутими клаптиками ураженої шкіри, слиною, носовими виділеннями, спермою, молоком та кров’ю. Резервуар збудника інфекції в природі та механізм його передавання не з’ясовані. Вважається, що вірус передається трансмісивним шляхом — комарами, москітами та мухами-жигалками. Не виключено передавання збудника й при безпосередньому контакті здорових тварин з хворими, статевим шляхом, у телят — через контаміноване збудником молоко.
Клінічні ознаки хвороби.  У захворілих тварин спостерігається пропасниця (до 40 °С), гіперемія і набряки слизових оболонок ротової й носової порожнин, статевих органів, виділення з очей і носа. В ділянці підгруддя, вимені та кінцівок розвиваються набряки, хода стає скованою. Хворі тварини втрачають апетит, швидко худнуть, у них різко знижуються надої. Поверхневі лімфовузли різко збільшуються в розмірі, мають вигляд пухлин, іноді абсцедують. При нодулярному дерматиті у лактуючих корів часто уражується вим’я, крім набряку на ньому утворюються вузлики. Молоко стає густим, має рожевий відтінок, видоюється краплями, при нагріванні застигає у вигляді гелю. Тільні тварини можуть абортувати, у бичків розвивається статева стерильність, у буйволів уражується мошонка. Уражуються також очі. На повіках утворюються ерозії та виразки, рогівка мутнішає, розвивається часткова або повна сліпота.

У тяжких випадках тварини гинуть.

Лікування. Специфічних засобів лікування нодулярного дерматиту не запропоновано. Проводять симптоматичне лікування, поліпшують умови утримання тварин, забезпечують повноцінну годівлю їх вітамінізованими кормами. Для профілактики секундарних бактеріальних інфекцій використовують антибіотики та сульфаніламідні препарати.
Профілактика та заходи боротьби передбачають запобіжні дії проти занесення нодулярного дерматиту з неблагополучних щодо цього захворювання держав. У стаціонарних зонах тропічних країн насамперед провадять захист худоби від нападу кровосисних комах та профілактичне щеплення сприйнятливих тварин. У разі виникнення хвороби в раніше благополучних регіонах негайно здійснюють забій усіх хворих та підозрюваних щодо захворювання тварин, ретельну дезінфекцію та дезінсекцію, а також комплекс карантинно-обмежувальних ветеринарно-санітарних заходів.

До уваги власників особистих підсобних господарств, які утримують велику рогату худобу: у разі підозри або виникнення клінічних ознак заразного вузликового дерматиту звернутися та повідомити Люботинську міську державну лікарню ветеринарної медицини за адресою: вул. Ветеринарна, 45 або за тел. 741-08-97.

 

 

Начальник Люботинського міського відділу

                                                                                                       Головного управління Держпродспоживслужби

в  Харківській області

Ільченко О.С.


Повернутися назад