DataLife Engine > Головна, Правова освіта населення > Правова освіта населення

Правова освіта населення


4 грудня 2012. Опублікував: Chekardina

Реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень

 

Четвертого липня 2012 року Верховною Радою України було ухвалено Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення та спрощення процедури державної реєстрації земельних ділянок та речових прав на нерухоме майно» від 4 липня 2012 року № 5037-VI, відповідно до якого з 1 січня 2013 року суттєво буде змінено порядок державної реєстрації речових прав па нерухоме майно та їх обтяжень.

Так, у новоствореному Державному реєстрі прав реєструватимуться речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянш, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: підприємства як єдині майнові комплекси, житлові будинки, будівлі, споруди (їх окремі частини), квартири, житлові та нежитлові приміщення.

Па нотаріусів будуть покладені повноваження по здійсненні функцій державного реєстратора речових прав на нерухоме майно (прав власності, користування, сервітутів) та обтяжень (заборон, застав, іпотек тощо), які виникають при вчиненні нотаріальних дій.

Передаючи право такої реєстрації за нотаріально посвідченими правочинами та виданими свідоцтвами в компетенцію нотаріату, законодавець мав на меті те, щоб сама державна реєстрація права чи обтяження була більш якісною і гарантованою з юридичної точки зору, адже саме нотаріус може не тільки перевірити правильність оформлення документів на стадії укладання угоди, а й попередити порушення прав і законних інтересів громадян. Більше того, дана процедура буде значно скорочена за часом -відомості до Реєстру вноситимуться в день учинення нотаріальних дій, тим самим буде наближено функціонування цієї процедури до принципу «єдиного вікна», інакше кажучи, громадяни, після посвідчення угоди у нотаріуса, зможуть відразу ж зареєструвати відповідне право та/або обтяження на нерухомість у цього нотаріуса. Відповідно спрощується одночасне посвідчення договорів купівлі-продажу майна під заставу цього ж майна, що є також дуже важливим для поліпшення умов іпотечного кредитування.

Державну реєстрацію прав та обтяжень, які виникатимуть з інших підстав (в т.ч. у випадках, коли право власності виникає на новостворене майно, не в результаті нотаріальних дій, арешти тощо), будуть здійснювати структурні підрозділи Державної реєстраційної служби України, які створені в районах та містах в системі Міністерства юстиції України та його структурних підрозділах. Наразі Головним управлінням юстиції на місцях, сумісно з Дії «Інформаційний центр» налагоджене та здійснюється навчання функціям реєстраторів як державних та приватних нотаріусів, так і державних реєстраторів державної реєстраційної служби з метою забезпечення повного та якісного виконання з 01 січня 2013 року нових покладених на працівників органів юстиції повноважень по державній реєстрації.

 

Державний нотаріус Другої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області

Радіонова Т. І.


Повернутися назад