DataLife Engine > Головна > Поліоміеліт і його профілактика

Поліоміеліт і його профілактика


4 листопада 2013. Опублікував: Svetlana

    Поліомієліт - це вірусне інфекційне захворювання, що уражує нервову систему і викликає повний параліч. Вірус проникає  в організм через рот і розмножується  в кишечнику, збудниками якого є три родинних энтеровіруса - поліовіруси типи 1, 2, 3. Інфекція має сезонний характер і частіше реєструється в літню пору й на початку осіни. Поліовірус характеризується високою контагіозністю. Інфікована людина може заразити всіх людей хто не має імунітету у найближчому оточенні, особливо при поганих санітарно - гігієнічних умовах. Передається збудник поліомієліту переважно від людини до людини фекально-оральним шляхом, тому що вірус розмножується в кишківнику й виділяється з фекаліями. Період від інфікування до початку паралічу становить від 10 до 3 - х тижнів. В 90 - 95% заражених людей поліовірусна інфекція протікає без клінічних проявів. В 4 - 8% інфікованих відзначаються легкі форми хвороби, що характеризуються невисокою температурою, ангіною, болями в животі, втратою апетиту й загальною слабкістю. У таких хворих наступає швидке й повне видужування, параліч не розвивається. Паралітичні форми поліомієліту розвиваються приблизно в 0,5 % інфікованих поліовірусом. Захворювання нерідко протікає в 2 фази - легку й важку, які розділені декількома днями без ніяких симптомів. Найбільш частою формою паралітичного поліомієліту є «спинальний паралітичний поліомієліт», що характеризується поразкою м'язів ніг, рук або тулуба. Уражені м'язи дуже мляві, а рефлекси ослаблені. Паралічі звичайно асиметричні, причому нижні кінцівки поражаються частіше, ніж верхні. У важких випадках може розвиватися параліч спинних, черевних і грудних м'язів. Рідше спостерігається «бульбарний поліомієліт» з поразкою моторних нейронів черепно-мозкових нервів. У результаті цього може розвиватися дихальна недостатність, утруднення при ковтанні, прийомі їжі й розмові. При бульбарній формі поліомієліту висока ймовірність летального результату.          

Профілактика:                                                                                                                                 

 Поліомієліт невиліковний, але його можна попередити за допомогою вакцинації.             

Щеплення проти поліомієліту входять до календаря профілактичних щеплень:

- вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 3, 4 і 5 місяців, перші 2 щеплення -  з використанням інактивованої вакцини проти поліомієліту(ІПВ);                                  

- ревакцинація проводиться дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років з використанням оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ).

 Не відмовляйтеся від щеплень, адже поліомієліт - це небезпечне захворювання, що вбиває дитину або залишає його інвалідом на все життя.                                                                                    

Крім того, з метою профілактики поліомієліту необхідно:
- додержуватись правил особистої гігієни (миття рук); 
- свіжі овочі, фрукти, сухофрукти та зелень перед вживанням після миття під проточною водою ополоснути кип’яченою чи бутильованою водою.                                                                                     .                                                       

Увага, шановні батьки! 

 Терміново звертайтесь за медичною допомогою, якщо у дитини, раніше не вакцинованої проти поліомієліту, спостерігається висока температура, головний біль, біль у горлі, м’язах та кістках, нежить, блювота, раптове порушення ходи).

 

Виконавець: 

лікар епідеміолог

І.В. Білецька


Повернутися назад