DataLife Engine > Головна, Правова освіта населення > Податки при продажі квартири або автомобіля

Податки при продажі квартири або автомобіля


29 січня 2015. Опублікував: Chekardina

Податки при продажі квартири або автомобіля


Сплата податку при продажу нерухомого майна залежить від декількох факторів. Наприклад, від періоду володіння таким майном. Відповідно до положень Податкового кодексу, не оподатковується дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об'єкти, а також господарсько-побутові будівлі та споруди, розташовані на такій земельній ділянці) за умови перебування такого майна у власності платника податку більше 3 років. Простіше кажучи, платити не доведеться, якщо ви не частіше разу на рік продаєте майно, яким володієте не менше 3 років.

Та коли Ви задумали продати нерухомість, яка знаходиться у  Вашій власності менш 3 років, або це не перший продаж (обмін) за звітний рік, доведеться сплатити 5% прибуткового податку від суми угоди, але не нижче оціночної вартості такого майна. У такому ж процентному співвідношенні необхідно буде сплатити податок, якщо ви продаєте об'єкт нерухомості, не зазначений у п. 1 ст. 172 Податкового кодексу, або відчужує (обмінюєте) об'єкт незавершеного будівництва, так само як і проводите обмін об'єкта нерухомості на інший або кілька інших нерухомих об'єктів у разі отримання грошової компенсації. Якщо продаж або обмін проводиться нерезидентом-фізичною особою одного з об'єктів нерухомості, визначених і не визначених в п. 172.1 ст. 172 НК, відбувається частіше, ніж один раз протягом звітного податкового року, то сума податку збільшується до до 15% від суми угоди. Тобто, якщо продавець-іноземець протягом року продає більше ніж один об'єкт нерухомості, наприклад, квартиру та дачу, він повинен віддати в казну 15% від отриманого доходу. А якщо загальна сума отриманих таким нерезидентом-платником податків в звітному податковому періоді доходів перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, ставка податку становитиме 17% суми перевищення з урахуванням податку, сплаченого за ставкою 15%.

При спадкуванні нерухомого майна  платити податок при продажу, навіть якщо не пройшло 3 роки Вашого володіння, не потрібно - раніше діючий «мораторій 3 - х років »з 1 січня 2012 р. був скасований.

Варто пам'ятати, що, відповідно до норм Цивільного кодексу, договір купівлі-продажу житлового будинку або квартири, а також іншого нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації. А це означає, що крім сплати податку з доходу від продажу, необхідно буде сплатити та інші витрати, пов'язані з посвідченням угоди нотаріусом. Як правило, нотаріуси беруть плату за свої послуги ( вона може коливатися від 500 до 2000 грн), а понад те ще необхідно буде сплатити 1% держмита від суми угоди. При цьому, за словами самих нотаріусів, сума за послуги в основному включає в себе вартість бланків, а також різних запитів з відповідних електронних реєстрів. Однак, якщо сума операції дуже велика, нотаріус на свій розсуд може не стягувати додаткову плату за свої послуги.

Податок також стосується і покупців. Відповідно до норм ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», покупець зобов'язаний сплатити до держскарбниці 1% від зазначеної в договорі вартості нерухомого майна.

Податок з продажу рухомого майна, наприклад, автомобіля, також має свою градацію, і його розмір варіюється, як і розмір прибуткового податку при продажу нерухомого майна. Згідно ст. 173.2 Податкового кодексу, при продажу одного з об'єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля, мотоцикла, моторолера не частіше одного разу протягом звітного податкового року доходи продавця від зазначених операцій оподатковуються за ставкою 1%. Велику суму доведеться сплатити, якщо ви надумали продати інші види транспорту, а не ті, які перераховані в статті Податкового кодексу (наприклад, вантажний автомобіль), або якщо за звітний рік буде скоєно дві і більше продажу. В цьому випадку розмір прибуткового податку становитиме 15% від вартості угоди. Правда, це правило не поширюється на легкові автомобілі, якими забезпечуються інваліди, та автомобілі, які переходять у власність спадкоємців за законом - у цьому випадку податок не сплачується.

 

При оформленні договору купівлі-продажу в нотаріуса доведеться заплатити від 1 до 5% держмита. Мінімальний розмір держмита буде сплачуватися, якщо рухоме майно продається близьким родичам - дітям, чоловікові, батькам. Для всіх інших сума держмита становитиме 5%. Оплата ж пенсійного збору, як і у випадку з продажем-купівлею нерухомого майна, лягає на плечі покупця і складає 3% від вартості майна.

 

Сума зазначених у статті податків визначається до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу або міни та самостійно сплачується через банківські установи або особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, або особою, у власності якого знаходився об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. При цьому фізична особа зобов'язана відобразити дохід від такого відчуження у річній податковій декларації.

 

Завідувач Другою держнотконторою Харківського району Харківської області

                            Н.В.Омельницька

 

 


Повернутися назад