Сайт міста Люботин » Люботинський музей » З ювілеєм,рідний Люботин!

 З ювілеєм,рідний Люботин!
Автор: Lubotin   Додано:23 січня 2013   Переглядів:1105   Категорія - [Люботинський музей]
 
 (голосів: 0)

Шановні люботинці! В лютому 2013 року Люботин відзначатиме 20-річний ювілей з нагоди присвоєння йому статусу міста обласного значення. Вітаємо Вас з нашим спільним святом та бажаємо розквіту та процвітання нашому рідному місту.
Місто Люботин є самостійною адміністративно-територіальною одиницею - міським населеним пунктом, у межах якої громада здійснює міське самоврядування, має свою комунальну власність та свій місцевий бюджет.
Розташоване в 24 км від обласного центру міста Харкова . Координати міста 52 північної широти та 36 східної довготи.
З півночі та північного сходу, зі сходу та південного сходу місто межує з землями Харківського району.
З північного заходу на північний схід проходить дорога державного значення Київ – Ростов. До неї прилягає північна частина міста (старий Люботин). З заходу на схід, розділяючи місто на дві частини, проходить залізниця Полтава – Харків.


Територіальна громада міста Люботина має свою символіку – герб, прапор і гімн. Герб прямокутної форми у вигляді щита, який поділено на дві частини. На верхній частині , яка має світло-зелений колір, зображені елементи герба м. Харкова, як головного міста, на території області якого розташований Люботин. Нижня частина герба голубого кольору, який символізує велику кількість озер. У цій частині ліворуч зображені яблуко та груша, вони символізують історичне зайняття садівництвом жителів м.Люботина. Праворуч - елементи символіки залізниці, бо місто Люботин - це потужний залізничний вузол. Його центральна частина була заснована і мала розвиток завдяки будівництву залізничної колії у 1871р. Нижче цих елементів зображені дубові листки, які символізують Люботинські діброви - гордість міста. По краях герба - обрамлення золотистого кольору.
Прапор міста являє собою прямокутне двостороннє полотнище малиново-червоного кольору із зображенням у його центральній частині герба міста. Висота герба дорівнює ½ ширині прапора.


Символіка міста та Статут територіальної громади затверджені рішенням ІV сесії ІV скликання Люботинської міської ради в 2002 році.

Місто Люботин засноване в 1650 році козаками-втікачами із Правобережної України. На річці Люботинці була заснована слобода Люботин, яка згодом перетворилась у сотенне містечко Харківського козачого полку.
Стосовно походження назви міста існує декілька гіпотез. Вірогідніше, що назва міста походить від назви річки Люботинки , а назва самої річки походить від люботинського колодязя, який був відомий ще в 1571 році .


1780 р. – слобода Люботин з чисельними хуторами була включена до Валківського округу Харківського намісництва.
З 1796 р. Харківське намісництво було перетворене у Слобідсько- Українську губернію і Люботин потрапив до Харківського повіту новоутвореної губернії. Наступного 1797 р. всі повіти були розділені на волості. Спочатку слобода Люботин ввійшла до складу Огульчанської волості Харківського повіту.
З 1802 р. Валки стають повітовим містом, а Люботин віднесено до Валківського повіту.
1815-1923 рр. – слобода Люботин –волосний центр Валківського повіту.
Історія міста тісно пов'язана з розпочатим у 1871 році будівництвом залізничної станції, через яку сьогодні ходять поїзди в чотирьох напрямках - Харків, Мерефа, Суми, Полтава й створенням на базі станції великого залізничного вузла з ремонтною базою.
1923 -28 роки – Люботин- районний центр Харківського округу.
1928р. – Люботин було віднесено до категорії селищ міського типу. За ним закріплювався топонім Люботин. Слобода ж Люботин все більше в документах починає називатися Старим Люботином.
1930 р.- ліквідовані округи і цілий ряд районів, серед яких був і Люботинський. Люботин було віднесено до приміської смуги Харківської міської ради.
1938 рік – Люботину присвоєно статус міста.
З 1993 року Люботин – місто обласного значення. (відповідно Постанови Верховної ради України № 2982-ХІІ від 03.02.1993 р.) і згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до Харківської області.


Архітектурне минуле міста гармонійно поєднується із сучасними містобудівними ансамблями. Серед найвідоміших історичних пам'яток архітектури, розташованих на території Люботина, слід відмітити Вознесенську церкву (1811 р.), Свято-Миколаївський храм (1843 р.), комплекс будівель та споруд колишнього маєтку князя Святополка-Мирського (1839 р.). Щодо сучасної архітектури міста, то можна констатувати, що завдяки зусиллям Південної залізниці в 2002 році проведено реконструкцію вокзалу станції Люботин. Рівень архітектурних задумів, ступінь виконання робіт, використання сучасних матеріалів надало вокзалу європейського звучання. Пішохідний міст вокзального комплексу – сучасна інженерно-архітектурна споруда – один із найдовших в Європі.


Історія не стоїть на місті. Нові ювілеї і нові події відбуваються щоденно.
А значить, що життя продовжується і це дає змогу здійснювати все нові і нові єкскурси в наше минуле і сучасне.


Директор Люботинського міського краєзнавчого музею
Каракаптан Л. М.   Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.