Веб-портал міста Люботин » Корисна інформація » Правова освіта населення » Структура функції і завдання органів юстиції

 Структура функції і завдання органів юстиції
Автор: Svetlana   Додано:10 серпня 2012   Переглядів:4359   Категорія - [Корисна інформація » Правова освіта населення]
 
 (голосів: 1)

       Система органів юстиції за час свого існування змінювалася залежно від завдань, які на неї покладали та пройшла складний шлях у своєму становленні. Історія становлення та розвитку органів юстиції в Україні налічує понад 90 років - від створення Міністерства судових справ, яке функціонувало у складі Раді Народних Міністрів до сучасного центрального органу виконавчої влади - Міністерства юстиції України з його складною розвинутою структурою підрозділів, державних служб, інститутів та підприємств.

        15 липня 1918 року Міністерство судових справ було перейменовано на Міністерство юстиції. Його головними завданнями були здійснення управління судовими органами та пенітенціарною системою, кодифікація законодавства, підготовка нормативно-правових актів, як правило, кримінальних та кримінально-процесуальних.

         У радянський період роль Міністерства зводилася до функції передавальної ланки у багатоступеневій союзно-республіканській системі державного управління СРСР, система української юстиції декілька разів реорганізувалася, на короткий час міністерство взагалі було ліквідоване.

         Проголошення незалежності України, здійснення політичної, правової та економічної реформ зумовили необхідність кардинальних змін пріоритетів у діяльності Міністерства юстиції та його територіальних органів, значного розширення його повноважень, покладення на нього нових функцій, що відповідно привело до суттєвих структурних перетворень і змін. Тому у 1997 році указом Президента України затверджено нове Положення про міністерство юстиції України, визначено його основні завдання, серед яких реалізація державної правової політики, захист прав і свобод людини і громадянина, підготовка пропозицій щодо вдосконалення законодавства, його систематизація та адаптація до законодавства Європейського союзу, організація виконання рішень судів та інших органів, організація роботи нотаріату та органів реєстрації актів цивільного стану, розвиток правового світогляду громадян.

        Отже, органи юстиції - це система органів виконавчої влади, які забезпечують здійснення правової політики в державі, захист прав та законних інтересів громадян, підприємств, установ та організацій.        

         Керівництво органами юстиції здійснює Міністерство юстиції України, діяльність якого спрямована на реалізацію державної правової політики, утвердження демократичних засад розвитку суспільства, верховенства права, принципів справедливості та гуманізму, захисту прав і свобод людини, становлення громадянського суспільства.

         На території Автономної Республіки Крим, областей міст Києва та Севастополя, районів, районів у містах, міст повноваження міністерства юстиції здійснюють Головне управління юстиції Міністерства юстиції в Автономній Республіці Крим; обласні, Київське та Севастопольське міські управління юстиції; районні, районні у містах управління юстиції; міські (міст обласного значення) управління юстиції.

         На прикладі діяльності Головного управління юстиції у Харківській області спробуємо розказати про структуру та принципи роботи органів юстиції.

          Структура управління включає:

 • - начальник управління;
 • - заступники начальника управління;
 • - відділ правової роботи, правової освіти, реєстрації нормативно-правових актів та легалізації об'єднань громадян;
 • - відділ державної виконавчої служби;
 • - відділ нотаріату;
 • - відділ державної реєстрації актів цивільного стану;
 • - відділ кадрової роботи та державної служби;
 • - відділ фінансового забезпечення, бухгалтерського обліку та звітності;
 • - сектор організаційного забезпечення, документування та контролю;
 • - сектор представництва інтерсів в судах;
 • - сектор господарського забезпечення.

Завантажити повну версію документу: struktura-funkcyi-zavdannya-yusticyi.rar [11.6 Kb] (cкачувань: 112)