Веб-портал міста Люботин » Головна » Заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби. Що потрібно знати?

 Заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби. Що потрібно знати?
Автор: Lubotin   Додано:15 липня 2020   Переглядів:322   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

Заразний вузликовий дерматит великої рогатої худоби (ВРХ) (вузликова екзантема, нодулярний дерматит ВРХ) – контагіозне інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, ураженням лімфатичної системи, набряками підшкірної клітковини та внутрішніх органів, утворенням шкіряних вузлів (бугрів), ураженням очей та слизових оболонок органів дихання та травлення тварини.

 

Збудником нодулярного дерматиту є ДНК-утримуючий оболончатий вірус, що має антигенну спорідненість з вірусом віспи овець. Він дуже стійкий і здатен зберігатися в уражених ділянках шкіри не менш ніж 33 доби, у слині – 11 діб, у крові та внутрішніх органах – 4 доби.

Джерелом даного захворювання є хворі та перехворілі тварини, а також тварини, які є прихованими вірусоносіями. Вірус нодулярного дерматиту передається через укуси мух-жигалок, комарів та при безпосередньому контакті здорових тварин із хворими.


         За даними різних дослідників, інкубаційний період при нодулярному дерматиті коливається від 3 до 30 днів, частіше 7-10. У хворих тварин відзначається тривала лихоманка, депресія, зниження апетиту, прискорене дихання, тахікардія, гіперемія  ротової і носової порожнин. Також спостерігаються водянисті виділення з очей, слизових оболонок, які при підсиханні утворюють скориночки, з’являються ерозії і виразки. У більшості хворих тварин з носової порожнини виділяється спочатку серозно-слизовий ексудат, а потім гнійний слиз. При ускладненнях вторинною мікрофлорою в районі груднини та путових суглобів розвиваються набряки підшкірної клітковини. На цій стадії хвороби протягом тижня відбувається підвищення температури тіла тварини до 41,0 °С і вище. У хворих тільних корів реєструються аборти, а у бугаїв-плідників – тимчасова імпотенція і безпліддя. У перехворілих корів і телиць відзначається низький рівень заплідненості. У хворих корів спочатку знижуються надої молока, а згодом воно і зовсім зникає. 

 

За короткий проміжок часу спалахи заразного вузликового дерматиту були зафіксовані в Ізраїліі, Грузії, Болгарії, Греції і Македонії, на Північному Кавказі.

На сьогодні ендемічними залишаються Туреччина, Іран, Росія, Казахстан.

 

Зважаючи на джерела збудника хвороби, шляхи його розповсюдження та поширеність у світі, існує ризик занесення вірусу заразного вузликового дерматиту і на територію Україну.

На даний час ступінь ризику оцінюється як середній, проте прогнози можуть корегуватися в залежності від швидкості наближення захворювання до наших кордонів.

 

Основні заходи по недопущенню занесення і розповсюдження хвороби:

1.      Велику рогату худобу й овець слід купувати лише в благополучних з цього захворювання регіонах.

2.      Тварин, що вводяться в господарство обов'язково піддавати профілактичному карантинуванню.

3.      Ідентифікація всього наявного поголів’я великої рогатої худоби.

4.      Проводити систематичну профілактичну дезінфекцію та дезінсекцію мість утримання худоби.

5.      Перед виводом на пасовище обробляти тварин засобами, що забезпечують захист від укусів комах.

6.      При постановці тварин на стійлове утримання після закінчення випасу обов’язково проводити клінічне обстеження поголів’я.

 

 

 

 

Начальник Люботинського  

міського відділу Головного управління Держпродспоживслужби 

в Харківській області 

Ільченко О.С.

 

    Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.