Веб-портал міста Люботин » Головна » Розповсюдження та профілактика парентеральних гепатитів

 Розповсюдження та профілактика парентеральних гепатитів
Автор: Chekardina   Додано:28 травня 2015   Переглядів:4774   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 1)

Розповсюдження та профілактика парентеральних гепатитів


            До групи вірусних гепатитів, що передаються парентеральним шляхом відносяться–гепатитВ,гепатитС, гепатит Д (змішана інфекція, яка характеризуються значним поширенням, високим рівнем захворюваності, часто важким перебігом, схильністю до переходу в хронічну стадію та ускладненнями).

         Вірусні гепатити представляють одну з найважливіших проблем медицини всіх країн світу. За даними ВООЗ щорічно у світі вірусом гепатиту В інфікується близько 50 млн. осіб, а помирає від цього захворювання до 2 млн. осіб. На сьогоднішній день майже третя частина населення Землі інфікована вірусом гепатиту В, а за темпами та масштабами поширення ця інфекція перевищує захворюваність СНІДом та туберкульозом. Кількість носіїв вірусу гепатиту В у світі сягає 250-300 млн. осіб. Величезна кількість носіїв цього вірусу спричинює значне поширення інфекції. Таку ж гостру проблему для людства викликає і захворюваність вірусним гепатитом С. У світі на гепатит С хворіють приблизно три відсотка від усього населення (до 500 млн осіб), в Україні 3% від кількості всього населення – це близько 1 млн.

        За даними Міністерства охорони здоров’я України  - хворих на вірусний гепатит С уп'ятеро більше ніж хворих на ВІЛ/СНІД та у 5-6 разів більше ніж носіїв ВІЛ. У 70% випадків гепатит С переходить у  хронічну форму. Саме тому це така велика проблема. Жертвами його нерідко стають молоді люди у віці 15-29 років, хоча «вік» інфекції поступово зростає. Часто людина навіть не здогадується про те, що хвора на гепатит С; за безсимптомне протікання його й прозвали - "лагідний убивця".  Носіїв  вірусу гепатиту С в Україні може бути від 650 тисяч осіб до 1 млн.  З кожним роком захворюваність гепатитом С в різних країнах світу зростає. Експерти  вважають, що цей ріст пов»язаний з ростом наркоманії: 38-40% молодих людей, які захворіли гепатитом С, інфікуються при внутрівенному введенні наркотичних засобів. Більше як 170 млн. населення Земної кулі – це хворі на хронічний гепатит С. Щорічно інфікується близько 3-4 млн. осіб. Сприйнятливість людини до вірусу гепатиту С досить висока. Питома вага гепатиту С серед інших видів посттрансфузійного гепатиту становить в різних країнах світу від 50 до 90%.

          Вірусний гепатит Д перебігає завжди в поєднанні з гепатитом В ( змішана інфекція), обтяжуючи і посилюючи прогресування патологічного процесу.

       Джерелом інфекції являються хворі гострими і хронічними формами та вірусоносії. Важливе значення в передачі інфекції відіграють особи з безсимптомним та малосимптомним протіканням хвороби. Сезонність при даних інфекціях не характерна.

Де і як можна заразитися вірусами  гепатитів?

        Заразитися можна при проведенні пірсингу, татуажу, голкорефлексотерапії, в косметичних салонах (манікюр, педикюр, проколювання вух та ін.), при наданні стоматологічної допомоги, при хірургічних втручаннях тощо інструментами, забрудненими кров»ю хворого чи носія, а також при спільному використанні бритв, манікюрних наборів і навіть зубних щіток (коли щітка забруднена інфікованою кров’ю, що може стати причиною інфікування). Високий ризик інфікування у місцях позбавлення волі. Якщо грубо порушуються санітарні норми, то місцем інфікування може стати будь-який кабінет, де проводяться медичні маніпуляції.

       Медичний персонал може інфікуватися безпосередньо  на работі, при проведенні маніпуляцій, при травмах під час роботи з інфікованою кров’ю та її компонентами, під час операцій, при необережному поводженні із забрудненими інструментами, при лабораторних аваріях. Ризик захворювання вірусними гепатитами В і С при медичних маніпуляціях зберігається і в розвинених країнах.

      Основний механізм інфікування -  парентеральний, тобто через кров. Найчастіше інфікування відбувається при введенні достатньої кількості інфікованої крові та її компонентів (серед наркоманів це при користуванні загальною голкою). Переливання крові, яка містить вірус гепатиту С, в 50-80% випадків призводить до розвитку посттрансфузійного гепатиту. Високий відсоток інфікованості (у 20 разів вище ніж у здорових людей) мають хворі які перебувають на постійному гемодіалізі. Навіть один контакт з кров’ю чи іншими інфікованими матеріалами може спричинити захворювання.Вірусні гепатити В і С не передаються повітряно-краплинним шляхом (при розмові, чханні, із слюною), при потисканні рук хворої людини, при користуванні загальним посудом, їжею чи напоями. Передача інфекції в побуті обов»язково відбувається шляхом попадання частинок крові від хворого або носія іншій особі при пошкоджених шкірних покровах  (порізи, травми, тріщини). Хворі та носії не повинні бути ізольованими від членів сім’ї і суспільства, їм не потрібно створювати особливі умови праці, обмежувати або відстороняти їх від навчання, догляду за дітьми тільки тому, що вони інфіковані.  

Що потрібно робити, щоб уникнути інфікування ?

  • Ніколи не користуватися чужими бритвами, станками, зубними щітками та іншими предметами на які може потрапити кров інфікованої особи. 
  • Медичні працівники повинні дотримуватись техніки безпеки при роботі з гострими предметами, при проведенні медичних маніпуляцій використовувати рукавички, отримати щеплення проти вірусного гепатиту В.
  • Якщо ви прийшли в будь-який медичний заклад, дивіться щоб всі потенційно небезпечні маніпуляції проводилися одноразовими інструментами.
  • Добре подумайте перед тим як піти і зробити татуювання або пірсинг, дивіться куди і до кого ви йдете. Перед виконанням цих маніпуляцій майстер повинен добре вимити руки з милом, обробити їх антисептиком, натягнути одноразові рукавички.
  • Єдиний шлях профілактики інфікування вірусами гепатиту В і С – це підвищена обережність, необхідно уникати процедур з використанням предметів необроблених дезінфікуючими засобами.
  • Сьогодні тільки лікарі можуть реально захистити своїх пацієнтів від інфікування вірусами гепатитів, рекомендуючи їм отримати профілактичне щеплення проти гепатиту В. Вакцина проти гепатиту В безпечна та ефективна.

 Лікар –епідеміолог

              Білецька І.В.

    Інформаційне повідомлення

Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.