Обережно, кліщі !
Автор: Chekardina   Додано:13 травня 2019   Переглядів:459   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

                                                                        

Обережно, кліщі !

   За 3 місяці 2019 року  в Харківській області зареєстровано 14 випадків хвороби Лайма, інт. показник склав 0,52 проти 0,34 (9 випадків) у 2018 році. Зараження всіх захворілих відбулося у 2018 році: 13 захворілих на території області (12 на відомих територіях в районах область, 1 – у м. Харкові), 1 - за межами України (Польша). Діагноз підтверджено лабораторно у 11 випадках (78,6%). 

 З початком весняного сезону  збільшується кількість «виходів» на природу, відповідно посилюється ризик нападу на людей та домашніх тварин іксодових кліщів.                                    

Маленький, часто непомітний кліщ,  потрапивши на тіло людини, неохоче піддається “депортації”.  Вчепившись  лапками до одягу і перелізши поволі на тіло,  вампір встромляє лапки у шкіру і починає пити кров. Добре,  якщо паразит не інфікований. Коли ж він переносить таку небезпечну недугу,  як хвороба Лайма, чи бореліоз, то без допомоги медиків уже не обійтися.

Основні симптоми хвороби Лайма:

По-перше, місце, куди вкусив кліщ, червоніє, і пляма постійно збільшується, іноді досягаючи 60 сантиметрів і навіть більше. У середньому,  розміри почервоніння становлять не більше 10 сантиметрів,  форму має круглу або овальну.  Протягом часу пляма може збліднути або прийняти синюшний відтінок, в середині плями, там, де був проведений укус,  спостерігається рубець. По-друге, через кілька тижнів,  якщо пляму не лікувати, вона зникає, а по закінченню місяця починаються перші симптоми ураження серця, суглобів, нервової системи. По-третє, виявляються такі ознаки хвороби, які схожі з симптомами грипу, тобто, загальна слабкість, лихоманка, болі в м’язах,  втома, біль у горлі. Можливі паралічі особи,  шкіра втрачає чутливість, втрачається слух. Має місце підвищене серцебиття, аритмія, біль у грудях.

Зазначимо, що пацієнт з хворобою Лайма не небезпечний для оточуючих, тобто кліщовий бореліоз не передається від людини до людини. Незважаючи на те, що летальний результат при цьому захворюванні не так вже частий, він можливий у зв’язку з ускладненнями на серце. Лікування варто починати обов’язково, чим раніше хворий звернувся до лікаря, тим більше сприятливі прогнози щодо одужання будуть сприятливі. Крім усього іншого, кліщовий бореліоз може бути небезпечний при вагітності і привести до відторгнення плода.

Як захиститися від паразитів:

Всім особам, що підпали під напад кліща, рекомендується звернутись  до закладу охорони здоров’я за місцем проживання, де лікар надасть рекомендації щодо спостереження за самопочуттям, ознайомить з проявами захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлість на шкірі в місці укусу).

З метою попередження нападу іксодових кліщів, при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі (лісів, зелених зон, парків та скверів, дачних та садівничих ділянок тощо) рекомендується:

- одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів. Голову слід покривати головним убором;

- проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома, в першу чергу у дітей. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

- звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25м. місце для привалів, нічного сну на природі;

- вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

- якщо разом з вами на природі перебував ваш собака або інша домашня тварина – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання;

- використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції. Користуватись репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій необхідно звертатись до лікарів.

Таким чином, першочергове значення в профілактиці хвороб, що передаються через укус кліща, мають заходи особистого захисту від нападу кліщів  

 

Правила видалення кліщів.

 

Кліща, який уп`явся, треба видаляти обережно,щоб не обірвати хоботок. Змазати кліща соняшниковою олією або вазеліном, потім через 1-2 хвилини розколихати кліща. Витягти пінцетом обережно повертаючи його за годинниковою стрілкою.      Місце укусу обробити 3% розчином йоду.      Якщо хоботок  залишився в рані,  його видалити стерильною голкою, обробити рану йодом. Всім особам, що постраждали від укусів рекомендується проводити протягом 30 днів термометрію та оглядати шкірні покрови.                                                                                

       Помістити кліща в пробірку з мокрим тампоном або в пляшечку з кришечкою. Доставити кліща в будь яку  приватну  лабораторію.

 (м.Люботин вул.Шевченко, 15)

                                            

  Лікар епідеміолог Люботинського

 міського лабораторного відділення                                                  І.В. Білецька