Веб-портал міста Люботин » Головна » Коронавірус: все, що потрібно знати про нього

 Коронавірус: все, що потрібно знати про нього
Автор: Lubotin   Додано:18 травня 2020   Переглядів:676   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

Коронавірус 2019-2020 року, або китайський коронавірус – це новий вид вірусу, що вперше був зафіксований серед людей у Китаї в місті Ухань наприкінці 2019 року та став сьогодні причиною масштабного спалаху респіраторних захворювань із важкими ускладненнями і високою смертністю. Вірус належить до родини коронавірусів і ще недостатньо вивчений.


Коронавірусні інфекції проявляються як звичайна гостра респіраторна інфекція (ГРВІ), так і діареєю (проносом) та утрудненим диханням (дихальна недостатність), що характерні для так званого «близькосхідного респіраторного синдрому (MERS-CoV)», а також можуть бути причиною важкої пневмонії (запаплення легенів) при тяжкому гострому респіраторному синдромі SARS-CoV.  


Коронавірусні інфекції можуть мати клінічні прояви різного перебігу та різного ступеня важкості.

Як уже повідомляє ВООЗ, інкубаційний період, тобто період від зараження китайським коронавірусом до появи перших ознак хвороби, триває від 2 до 10 днів, хворі в інкубаційний період є потенційно заразні. Цей коронавірус найчастіше спричиняє стрімкий розвиток пневмонії (запалення легенів), що має важкий перебіг і може спричинити смерть.

Коли йти (звертатися) до лікаря? 

  • Висока температура, понад 38 °C;
  • сильний головний біль, ознаки інтоксикації, сонливість;
  • блювання;
  • важка діарея (пронос), ознаки зневоднення (слабкість, запаморочення);
  • проблеми з диханням, задишка;
  • кашель, що важко стримати;
  • вологий кашель із виділеннями зеленого кольору, можливі прожилки крові
  • загострення супутніх хвороб, наприклад, поява ознак порушення роботи серця (сильна задишка), нирок (зміна кількості, кольору, прозорості сечі).

Ліки від коронавірусу є симптоматичними, тобто вони не діють на сам вірус, лише допомагають організмові подолати прояви хвороби, і в такий спосіб організм, його імунна система, може виявитися здатною впоратися з хворобою.

Швидко зорієнтуватися, чи це, можливо, коронавірусна інфекція, можна за допомогою експрес-тесту типу ІФА (імуноферментного аналізу). Таке тестування проводять пацієнтам не раніше 3-5 дня від початку появи симптомів застуди, грипу чи інших ГРВІ, насамперед підвищеної температури, сухого кашлю, утрудненого дихання, адже вони зазвичай характерні і для захворювання на коронавірус. Тест на антитіла дозволяє також швидко виявити осіб із безсимптомним перебігом хвороби.


Для точного підтвердження діагнозу необхідне проведення лабораторного тесту типу ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції), що виявляє в організмі хворого сам коронавірус. За допомогою тесту типу ПЛР, при правильному заборі зразків біоматеріалу для аналізу, можна виявити інфекцію вже на 1-2 день після потрапляння вірусу в організм, тобто ще задовго до появи у пацієнта клінічних симптомів коронавірусної хвороби. Такий тест виконують в умовах вірусологічної лабораторії на спеціальному обладнанні, а результати отримують через кілька днів.

Профілактика коронавірусу. Як захистити себе від хвороби


Існуючі вакцини не є ефективні для профілактики нового виду коронавірусу. Проте захистити себе від хвороби, спричиненої коронавірусом, можна, дотримуючись таких рекомендацій:

  • уникати контакту з будь-яким хворим на ГРВІ (карантинні заходи);
  • регулярно мити руки з милом – ретельно, до 1 хвилини, особливо після контакту з будь-яким хворим на ГРВІ;
  • не торкатися немитими руками очей, носа, рота – вірус може проникати через слизові оболонки;
  • користуватися деззасобами; провітрювати і здійснювати вологе прибирання приміщень, де перебував хворий;
  • використовувати медичні маски
  • хворому з будь-якими ознаками ГРВІ обов’язково користуватися одноразовими хустинками, прикривати рот і ніс при кашлі, чханні;