Веб-портал міста Люботин » Головна » Судова система в Конституції України

 Судова система в Конституції України
Автор: Lubotin   Додано:13 травня 2010   Переглядів:1210   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 0)

Суперечки між людьми існували від перших днів появи людини на планеті. Однак, вирішувались вони у різні часи по - різному. Спочатку діяв простий принцип сили - хто сильніший, той і правий. Подальший розвиток суспільства цей принцип нівелював: на його зміну почали виходити принципи певної справедливості, адже стабільність будь -якого людського середовища не може надто довго базуватись виключно на принципі сили.

Спочатку суперечки між одноплемінниками вирішували найвпливовіші племінні авторитети, згодом вожді, надалі князі і зрештою - спеціальні люди, які волею верховного правителя чи міською владою наділялись правом судівництва. Ухвалене уповноваженими на те людьми рішення по конкретному спору чи вчиненому злочину, мало бути виконаним. Його виконання гарантувалось державою.

Відтак, судді та суди з'явились не так і давно, якщо споглядати це через призму історію людства.

 

України, як держава, на різних етапах свого розвитку пройшла різні етапи становлення та розвитку власної судової системи. Зрештою, як і інші держави Європи. Проте, на розвиток правової системи в Україні вплинув надто довгий період бездержавності українських територій, перебування їх під владою різних імперій, а відтак, правових систем. З набуттям у 1991 році Незалежності, Україна отримала у спадок систему радянського правосуддя, яка суттєво відрізнялась від європейських систем. Ця система не могла дати відповідь на виклики реалій початку 90-х років: розпад радянської державної машини, лібералізація економіки, приватизація, поява мільйонів власників із своїми інтересами і різкий сплеск злочинності на цьому фоні.

 

Починаючи з 1991 року, судова система України фактично знаходиться у постійному реформуванні: змінюється матеріальне та процесуальне законодавство, створюються матеріальне та процесуальне законодавство, створюються нові суди, зростає чисельність суддів та адвокатів. Проте, суд, серед пересічних громадян, на жаль так і не став моральним авторитетом: рівень довіри до цієї інституції уже протягом багатьох років залишається традиційно низьким.

 

Це пояснюється багатьма причинами. Одна з них - незнання більшістю людей структури судової системи України, механізмів, що діють в системі українського правосуддя, отже нерозуміння логіки тих чи інших судових рішень, внутрішній страх перед судовою машиною, який зберігається серед людей ще з радянських часів. Ця робота - спроба ознайомити усіх бажаючих з такою важливою для суспільства ланкою держави -судовою системою.

 

Люботинське міське управління юстиції Харківської області