Карантин рослин
Автор: Lubotin   Додано:13 червня 2010   Переглядів:1359   Категорія - [Головна]
 
 (голосів: 2)

Стабільність розвитку агропромислової галузі передбачає здатність держави забезпечити фітосанітарну безпеку, що на сьогодні набуває стратигічно важливого значення:

По-перше, ефективна державна система карантину рослин є основою для захисту рослинних багатств країни від небезпечних карантинних організмів.

По-друге, її існування дає змогу гарантувати безпеку і якість рослинної продукції вітчизняного походження, що надходить у міжнародну торгівлю, та відповідність імпортної продукції рослинного походження національним фітосанітарним вимогам.

 

Відповідно до міжнародних вимог та статті 27 Закону України «Про карантин рослин» всім юридичним та фізичним особам, що займаються вирощуванням, заготівлею, вивезенням, зберіганням, переробкою, реалізацією та використанням підкарантинних матеріалів необхідно зареєструватися в Державній інспекції з карантину рослин. Для цього необхідно подати заяву на ім'я начальника Державної інспекції та оригінал витягу з Єдиного Державного Реєстру. Реєстрація проводиться безкоштовно.

У зв'язку з виявленням карантинних організмів на території Харківської області запроваджено карантинний режим, згідно якого, всім без винятку, землевласникам та землекористувачам необхідно систематично проводити фітосанітарні заходи з метою локалізації та ліквідації карантинних організмів.

На території м. Люботин із карантинних організмів виявлено карантинні бур'яни амброзія полинолиста і повитиця польова, а також карантинний шкідник - американський білий метелик.

Амброзія полинолиста за зовнішнім виглядом схожа на коноплю, а за розміром і формою листків, дуже нагадує полин звичайний. За сприятливих умов росту сягає висоти 2-2,5 м, в густому травостої - 10-50см, на сухому і бідному ґрунті -10-15 см.

Слід пам'ятати, що скошування амброзії полинолистої до бутонізації сприяє її розкущенню та подальшому поширенню. Скошувати бур'ян на ділянках, засмічених амброзією полинолистою слід тільки у фазі бутонізації (кінець липня, початок серпня).

 

Повитиця польова - рослина-паразит. Вона не має коріння та листя, паразитує на культурних та дикоростучих рослинах. Стебло ниткоподібне жовтого або рожевого кольору. Розмножується насінням або вегетативно, що слід враховувати при проведенні боротьби з нею.

Американський білий метелик пошкоджує багато видів дерев та чагарників, впершу чергу клен американський та шовковицю. Шкоду рослинам завдають личинки метелика - гусениці. В перші дні після народження, вони утворюють павутинні гнізда, якими обволікають листя та гілки. Згодом покидають гнізда та живуть окремо. Гусениці американського білого метелика волосисті, при потраплянні на тіло людини викликають зуд.

З метою знищення цього шкідника слід проводити профілактичні заходи: навесні та восени слід обчищати стовбури плодових дерев від відмерлої кори, зрізати сухі гілки, вапнувати стовбури, встановлювати ловчі пояси, обкопувати пристовбурові круги дерев та вирубувати дикорослу поросль.

 

При проведенні боротьби з карантинними організмами слід дотримуватися правил безпеки з гарантуванням здоров'я людини та охорони довкілля.

До даної проблеми не слід проявляти байдужість. Знищивши карантинний організм, ви не тільки врятуєте врожай, але убезпечите себе і оточуючих від алергічних захворювань.

Всім аграріям необхідно контролювати фітосанітарну ситуацію і забезпечити гарантований захист посівів усіх культур.

Вивозити та ввозити підкарантинні вантажі за межі карантинної зони -тільки при наявності карантинного сертифікату.

Правила фітосанітарного контролю є обов'язковими для виконання органами Державної влади та юридичними і фізичними особами.

 

Державний інспектор з карантину рослин Сидора М.